Jak to zrobić?

O co chodzi z tym kątem?

UWAGA! Foteliki należy bezwzględnie mierzyć do samochodu i do dziecka w profesjonalnym sklepie. Wszystko co opisuję da ci jedynie pogląd na co zwracać uwagę przy przymiarkach (zakładając, że sprzedawca nie jest fotelikowym specem)

 

Ci co o fotelach wiedzą trochę więcej, niż to, że są one potrzebne prędzej czy później natykają się na hasło „właściwy kąt”.
Dostaję bardzo dużo zapytań o kąt montażu fotelika, w związku z czym spieszę tłumaczyć.

 

Co to jest ten kąt?

Właściwy kąt to takie ustawienie fotelika, żeby dziecku podczas jazdy nie opadała głowa, a przy okazji mogło ono podróżować bezpiecznie i komfortowo.
Kąt w fotelikach tyłem do kierunku jazdy* (RWF) zawiera się w przedziale 30-45 stopni. O ile uzyskanie 45 stopni nie jest proste i przy okazji niekonieczne, to kąty zbliżone do 30 są bardzo powszechne, a wielu rodziców skarży się na opadającą dziecku główkę.
Warto wiedzieć, że ustawienie właściwego kąta zależy od kilku czynników:

1. Profil pleców/zagłówka fotelika

Foteliki są mniej lub bardziej leżące, zagłówki bardziej lub mniej zabudowane. Część fotelików montujemy i nie możemy wpływać na ich położenie, a w części możemy korygować kąt montażu (o tym innym razem)

2. Profil/kształt kanapy samochodowej
Są pochyłe, płaskie, z górką, wyprofilowane… Im prostsza i bardziej płaska tym łatwiej. Im bardziej pochyła tym trudniej dobrać fotelik tyłem. Dzieje się tak dlatego, że fotelik wychylamy w stronę maski samochodu, więc przechył kanapy samochodu w drugą stronę go pionizuje.

3. Struktura kanapy (materiał, z którego została wykonana, ewentualne elementy twarde w środku)

Kanapy są naprawdę różne. Pianki są mięciutkie, że się zapadamy, albo twarde, że siedzimy jak na desce. W kanapach są pręty, które czasem utrudniają położenie fotela.

4. Umiejscowienie isofixa**
Wydaje się, że skoro isofix jest, to fotelik pasuje. Każdy producent fotelika ma nawet tak zwaną car fitting list, gdzie jest napisane czy fotelik pasuje. I dajmy na to fotelik firmy X z bazą isofix (0-13kg) pasuje do np. Laguny II (bo skoro fotelik i auto isofix mają to powinny pasować do siebie). W praktyce fotelik ten w samochodzie może być dosyć pionowo zamontowany i dziecko jeździłoby na siedząco.
Isofix zwykle znajduje się mniej więcej na równi z siedziskiem kanapy. Czyli jak wsuniemy palec między siedzisko a oparcie to od razu go znajdziemy.
Zdarza się jednak często, że isofix jest wyżej albo niżej niż siedzisko. Co wtedy?

Jeżeli isofix jest wyżej niż linia siedziska wtedy często między podstawą fotelika, a kanapą tworzy się dziura.
Jeżeli isofix jest niżej niż linia siedziska wtedy często fotelik „staje dęba”.

Dobry sprzedawca ze wszystkim sobie poradzi. Potrafi tak dobrać fotelik, żeby ominąć szpary, profile kanap, schowki w podłogach itp.

Jak zmierzyć kąt?

Kąt mierzymy kątomierzem 🙂 Tak tak, wiem, że jest sporo sprzedawców w stylu „paaani ja to już dwusetny fotelik w passacie montuję i kątomierz mam w oczach”. Taaaak? To pan udowodnij! I ciach wyciągamy telefonik z aplikacją i niech się mistrzu popisuje 🙂

<Najłatwiej ściągnąć aplikację np. Clinometer ze sklepu google>
Pamiętając, że ma znaczenie czy stoimy na górce czy nie oraz, że każdy pomiar może mieć ryzyko błędu przykładamy telefon do zagłówka fotelika.


Jaki powinien być kąt mierzony na ZAGŁÓWKU?

Jest to pytanie bez odpowiedzi, dlatego, że każdy ma inne doświadczenia. Zasada jest taka – fotelik montujemy jak najbardziej pionowo, ale nie na tyle, żeby głowa dziecka leciała do przodu kiedy zaśnie. Jaki kąt ustawić? Przykładowo dla młodszych dzieci (takich 6-12 miesięcznych) może to wyglądać tak:

30 stopni – głowa pewnie poleci do przodu, ale może się okazać, że akurat Wasze dziecko lubi bardziej pionowo i będzie ok

33 – może być dobrze, ale nie musi – zależy od dziecka

34 – 39 stopni – kąt jak najbardziej odpowiedni i raczej głowa nie powinna lecieć, ale i takie historie się zdarzały

Im starsze dziecko, tym może być bardziej pionowo (i powinno, bo im większy pion, tym bezpieczniej). Takie trzyletnie dziecko nie musi mieć 37 stopni pochyłu, wystarczy mu równie dobrze 31. Młodsze powinny mieć bardziej leżący fotelik, żeby głowa nie leciała do przodu.
Czasem zdarza się, że kąt jest mały, a głowa nie leci – wtedy się nie ma co martwić. Widocznie takie dziecko 🙂
I jeszcze jedno – kąt mierzymy od pionu. Czyli trzymając telefon pionowo powinien pokazywać 0.


Mierzenie kąta wymaga pewnej WPRAWY oraz DOŚWIADCZENIA. Bardzo łatwo zmierzyć go źle w zależności od tego jak przyłożymy/przyciśniemy telefon.

Poniższe zdjęcia zostały wykonane na fotelu testowym przy użyciu fotelików Maxi Cosi 2Way Pearl oraz Recaro Zero.1. Pokazane tu kąty nijak się mają do tego co pokaże kątomierz w samochodzie, bo każdy samochód i każdy fotelik jest inny.

 

Na zdjęciach widać, że kąt zagłówka jest inny niż kąt pleców, dlatego ważne jest wożenie dziecka w ubraniach bez kapturów, żeby dodatkowo nie odpychały głowy dziecka.

To czy dziecku głowa podczas jazdy będzie opadać zależy też od indywidualnych cech konkretnego dziecka, m.in. od napięcia mięśniowego.

 

Co jeszcze można zrobić?

Poza ustawieniem właściwego kąta fotelika trzeba też pamiętać o innych rzeczach:

* poprawnie i mocno ściągnięte pasy

* brak kaptura lub kaptur założony na głowę (kaptur zwijający się dziecku na karku odpycha głowę od zagłówka)

 


* foteliki tyłem tzw. RWF występują w różnych grupach. Wszystkie 0-13kg montujemy tyłem. Potem możemy wybrać 0-18 kg lub 9-25 kg. Dzieci mogą jeździć tyłem od urodzenia do nawet 6 roku życia, co jest 5x bezpieczeniejsze niż przewożenie przeodem

** isofix to specjalne zaczepy w kanapie, umiejscowione między oparciem a siedziskiem, zwykle schowane, nie zawsze oznaczone. Zaczepiamy o nie foteliki posiadające opcję takiego montażu.

42 komentarze

 • Gosia

  Mam dylemat w kwestii kąta nachylenia fotelika 0-13kg, część źródeł podaje, że powinien być mierzony w odniesieniu do pionu, a część do poziomu (podłogi samochodu) – podając przy tym te same przedziały wartości. Jak rzeczywiście powinno być? Fotelik dla naszego noworodka ustawia plecki pod kątek ok 35′ w odniesieniu do pionu.

  • Marta Istelska

   Mierzymy od pionu. Jak zmierzymy od poziomu to musimy wartość, która nam wyjdzie odjąć od 90 i wyjdzie właściwy kąt.
   Czasem ktoś pyta, bo kąt ma 60. To jest właściwie niemożliwe, więc wiadomo, że został zmierzony od poziomu i właściwa wartość, to 30stopni (90-60=30).

   • Gosia

    Czyli nasze 35′ mierzone od pionu zgodnie w powyższym materiałem mieści się w granicach normy i nie musimy tego korygować ani szukać innych rozwiązań, prawda?

    • Marta Istelska

     Jeżeli fotelik już jest kupiony to raczej po ptakach. Jeżeli nadal jest w fazie wyboru to można poszukać czegoś z wiekszym.
     35 dla noworodka to lekko mało, ale powinno chyba wystarczyć, żeby głowa nie leciała.

     • Gosia

      Fotelik mamy po pierwszym dziecku, ale zmieniliśmy samochód i niestety w tym układa się trochę bardziej pionowo. A czy podłożenie czegoś pod bazę mogłoby być rozwiązaniem, żeby zyskać te kilka stopni więcej?

     • Gosia

      Fotelik Maxi cosi cabrio, baza easyfix, a samochód to skoda octavia kombi II.
      Doszukałam się, że zmiana bazy na 2wayfix dałaby 5′ więcej…?

     • Marta Istelska

      To nic nie można wsadzić pod bazę. Można jedynie spóbować ją zapiąć na pasy, na isofix lub sam fotelik bez bazy i znaleźć złoty środek.

 • Sqadan

  Mamy recaro zero.1 elite w lancia voyager czy chrysler town country i muszę powiedzieć że synek siedzi zbyt pionowo, jutro zmierzę dokładnie.
  Składanek fotele w samochodzie tylne mają taki kat że dorosły człowiek w nie wpada.
  Dla starszego syna też mieliśmy recaro zero.1 ale bez elite ale z wkładką do fotelika i było dużo lepiej niż z elite….
  No nic jutro mierze a póki co szukam jak mogę rozwiązać problem. Klina mamy ale co z uchwytami isofix… Są jakieś rozwiązania?
  Przedłużka w górę czy coś takiego?

 • Sqadan

  Dziękuję Pani Marto!
  Dzieki uprzejmości i poświęceniu nam czasu, dobrała Pani odpowiedni fotelik dla naszego Finna i to w dodatku na odległość!
  Dziękujemy!

 • Natalia

  Fotelik Cybex Cloud Z z baza na isofix i Renault Megane Grandtour, kat wyszedl 34 stopnie, to dobrze czy zle? Czy mamy ewentualnie jakas opcje zeby poprawic kat?

  • fotelove

   Raczej poprawić się nie da, może niewiele – o stopień/dwa. Czy fotelik jest już używany czy to dopiero przymiarki? 34 stopnie dla noworodka to może być trochę mało.

 • Anna

  Przymierzamy się do zakupu pierwszego fotelika. Po przymierzenia w samochodzie Avionaut pixel pro kat wynosi 36 stopni a w Cybex Cloud z 44 stopnie. Wybrać pomiędzy jimi czy szukać innego modelu?

  • fotelove

   Przy takich wartościach brać Cybexa i być szczęśliwym człowiekiem 🙂 ewentualnie wziąć do porównania np. Maxi Cosi Pebble Pro czy Britax BabySafe3.

 • Ania

  Witam. Czy dla noworodka powinnien być inny kat ? Jaki dokładnie ?
  W powyższych komentarz widzę, że „34 stopnie dla noworodka to może być trochę mało „? Zastanawiam się jak to odbierać i jaki kąt jest najlepszy.

 • Olga

  Witam! Jaki kąt nachylenia w foteliku britax max way dla dziecka 3 lata 3 miesiące? Jeździ cały czas na ustawieniu fotela w dniu zakupu kiedy miał 10 miesięcy. Chciałabym go odsunąć na skraj kanapy i ustawić bardziej pionowo, żeby syn miał więcej miejsca.

  • fotelove

   Spokojnie można dać bardziej pionowo. Kąt w tym wieku ma mniejsze znaczenie, trzeba ustawić tak, żeby głowa nie leciała i tyle 🙂

 • Monika

  Dzień dobry chciałbym się dopytać, przeczytałam artykuł i troche sie uspokoiłam, ale wciaz martwi mnie fakt dlaczego sprzedawca nie chciał sprzedać mi bazy do fotelika Avionaut pixel. Dostałam prezent wozek 3 w 1 i chcialam dokupic baze do danego fotelika, będąc u specjalisty stwierdzil ze baza z tym fotelikiem ma kat nachylenia 38 stopni i nam bazy nie sprzeda bo nie odpowiednia dla noworodka. Ale według tego artykułu 38 to jest jeszcze w normie? Czy faktycznie lepiej kupić nowy fotelik z baza dostosowana do samochodu jak proponuje sprzedawca ?

  • fotelove

   Rzeczywiście w przypadku Pixela 38 stopni to że tak powiem dolna granica i mogłaby (ale nie musiałaby) głowa lecieć. Można pixela używać na pasy i to rozwiąże problem bez wydawania pieniędzy na bazę.

 • Marta

  Witam, dostałam fotelik po kuzynce jest to concord air i-size wraz z baza ISOFIX. Samochód kia cee’d (2013) . Mam wrażenie, że fotelik jest zbyt pionowo – główka dziecka leci. Czy baza powinna być na styk z oparciem siedzenia? Jesli odsune a dalej są zielone kontrolki noga stabizujaca jest pod kątem prostym i jest lepszy pozycja. Przy dosunieciu na maxa bazy do oparcia fotela noga jest lekko nachylona. Można ewentualnie dokupić jakieś wkładki pod bazę by zgodzić kat nachylenia kanapy samochodu? Pozdrawiam

  • fotelove

   Dzień dobry, baza powinna być dosunięta, pełni to funkcję bezpieczeństwa. Jeżeli masz wątpliwości zawsze możesz odwiedzić pobliski sklep lub spróbować zapiąć fotelik na pasy.

   • Marta

    Witam mam dylemat
    Mam synka 1,9miesiecy dopiero przymierzamy się do zmiany z nosidełka na fotelik (mało wyjeżdżaliśmy gdziekolwiek i fotelik w zasadzie nie był potrzebny) naszą uwagę zwrócił fotelik cybex sirona s2 lub Britax Romer DUALFIX M ale poszliśmy do sklepu zaczerpnąć trochę wiedzy i Pan nas naprowadzał jednak na przedział fotelików 9-36kg, a w tych mniejszych dziecku już w wieku 2 lat wygodnie nie bedzie w foteliku tyłem do kierunku jazdy i że trzeba jednak będzie wozić go przodem do kierunku jazdy, a ten wiekszy będzie lepszym wyborem a po za tym że to już będzie tylko jeden koszt. Proszę o pomoc a i jeszcze powiem że posiadamy bmw e46 i wspominałam Panu czy to nie będzie problem bo jednak mamy siedzenia trochę pod kątem i Pan nam powiedział że będą tylko przez to trochę spionizowane foteliki ale że to nie przeszkadza.

    • fotelove

     Dzień dobry. Im starsze dziecko tym bardziej pionowo powinno jeździć, ale nie tak aby głowa opadała. Dwuletnie dziecko jest wciąż na tyle młode, że powinno jechać tyłem do kierunku jazdy. Ja bym na Państwa miejscu rozważyła wizytę w innym sklepie, gdzie dobiorą fotel tyłem 🙂

  • Marta

   Witam. Czyli trzymać się swojej decyzji i jednak zakupić fotelik z możliwością jazdy tyłem.
   A czy któryś z tych fotelików cybex sirona s2 lub Britax Romer DUALFIX M pasował by jak wspominałam wcześniej do bmw e46 z lekko ukośnymi siedzeniami? Prosiłabym o pomoc

   • fotelove

    Niestety bez przymiarki nie powiem. To są kompletnie dwa inne fotele. Wszystko zależy tez od gabarytów dziecka, ale chyba Britax będzie bardziej leżący. Zobacz w podobnym budżecie Swandoo Marie3

 • Aleksandra

  Witam BMW E91. Kanapa z tyłu jest dość mocno skoszona nie mam pojęcia jaki dobrać fotelik. Wozimy w foteliku przejściowym ale córka non stop w nim płacze jak tylko wsadzimy ją do auta, ciężko dobrać kąt by mogła swobodnie jechać położona. Jakie foteliki pasują do takiego auta z mocnym kątem nachylenia i nie ukrywam wiem że nie ma co oszczędzać ale cena się też liczy.

 • Chaser

  Dzień dobry. Zastanawiam się nad fotelikiem Joie i-Snug 2 z bazą obrotową Encore (w przyszłości chcę zakupić Joie i-Harbour). Oba foteliki były mierzone w dwóch samochodach. W jednym samochodzie i-Snug 2 miał z wkładką noworodka jakieś 41-42 stopnie, a bez tej wkładki 37 stopni. To samochód głównie po mieście. Zapewne dziecko będzie w nim najczęściej wożone (przynajmniej przez pierwszy rok życia, choć mam nadzieję, że nie będzie za wiele tych tras w tym czasie), ale na krótkich odcinkach. W drugim samochodzie i-Snug 2 mieści się w przedziale 40-45 stopni i w tym samochodzie dziecko będzie wożone rzadziej, ale na dłuższych dystansach. W obu samochodach jest isofix. Jeśli chodzi o i-Harbour, to nie pamiętam teraz dokładnie, ale mieścił się chyba w kątach 40-42 stopnie.

  Wracając do i-Snug 2 trochę martwi mnie ten kąt 37 stopni, gdy będzie już trzeba wyciągnąć wkładkę dla noworodka. Pani zdaniem nie wpłynie to na rozwój dziecka, pod kątem (dosłownie i w przenośni :)) ułożenia w foteliku, jeśli to będą zazwyczaj kilkunastominutowe (prawdopodobnie max do 20-30 min) trasy? Z góry dziękuję za wszelkie rady. Pozdrawiam.

   • Chaser

    Bardzo Pani dziękuję za tak szybką odpowiedź! Rewelacja. 🙂 I dziękuję za uspokojenie. Możemy śmiało kupować Joie. 🙂 A jeszcze podpytam – Pani zdaniem to nosidełko jest godne uwagi i warto je zakupić jeśli pasuje do samochodów? I tak samo kolejny fotelik – i-Harbour? Czy w kwestii fotelików z tej grupy (chyba grupa 1), są lepsze foteliki i lepiej rozejrzeć się za czymś innym?

     • Chaser

      Jeszcze raz dziękuję. Swoją drogą wykonuje Pani kawał świetniej roboty. Jest bardzo mało tego typu blogów, gdzie ktoś pisze z własnego doświadczenia i nie są to kolejne artykuły z oklepanymi tekstami. Cieszę się, że znaleźliśmy Pani blog, bo jest tu bardzo dużo ciekawych porad i widać również, że ma Pani bardzo dużą wiedzę i doświadczenie. Do tego interesuje się Pani pytaniami i wątpliwościami czytelników. Chapeau bas! Życzę dalszej motywacji i pasji w tym względzie i nie tylko, wszystkiego dobrego. 🙂 Serdecznie pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *