O wszystkim i o niczym

Sprzedam fotelik samochodowy, czyli termin ważności foteli.

Handel fotelikami z drugiej ręki jest powalający!
Allegro, OLX, facebook, wszystko zawalone ogłoszeniami „sprzedam paczkę pieluch”.
Słuchajcie przejrzałam sobie olx tak na szybko, potem musiałam sobie chlapnąć coś mocniejszego, bo tego się na trzeźwo nie da oglądać 😮
Jedyne z czym mi się to wszystko kojarzy to kanapa mojej babci albo kurteczka w ptasie, w której chodziłam 27 lat temu. Ale to już takie ekstremalne przypadki. Za całe zero złotych polskich można mieć cudo w misie, w którym dziecko zginie. Yeeey!
Z kolei za kolekcję figurek smerfów czy inny czteropak monte można kupić coś bardziej aktualnego (powiedzmy 6cio letnie), za to wyprodukowane za pół miski kiepskiego ryżu w chińskiej fabryce.
Tak źle i tak niedobrze.

Dobra zdjęcia pooglądane, pośmiane, to teraz parę słów o tym co tu w ogóle jest takie złe.
Bo wiecie, ja nikomu nie bronię fotelika sprzedać. Bo jak się wydaje na pierwszy fotelik np. 1000 zł, a po roku już nie zamierzamy go użyć, to rzeczywiście lekko się nie kalkuluje.
Trzeba jednak pamiętać, że to, że ty – osoba sprzedająca – możesz być świadomy, że twój fotelik nie brał udziału w wypadku, to wcale nie oznacza, że kupujący jest świadomy. Ba! Niektórych kupujących to nawet nie obchodzi. Tak po prostu w dupie mają. Bo ma być tanio i mandatu ma nie być.
A co może się stać? Wypadek 20km/h może nie uszkodzić widocznie fotelika przecież. Powstają jednak mikropęknięcia w środku, dlatego foteliki nawet po stłuczkach wymieniamy. Bo w kolejnej stłuczce może już się rozpaść, a dziecko zginąć.

I teraz tak – gdzie jest granica wieku, żeby sprzedać fotelik? Bo sprzedawanie tego obitego w kanapę babci to już jest szczyt.


Każdy fotelik ma datę przydatności do użycia.


Co się dzieje po dacie ważności? W sumie tego to nikt nie umie powiedzieć wprost, bo nie ma dwóch identycznych przypadków. Powiedzmy, że używamy fotelika przez 5 lat. Przez te 5 lat działają na niego siły – bo hamujemy i ruszamy cały czas, nawet jak dziecka nie ma na pace. Do tego ciepło (+45 latem w aucie), zimno (-20 zimą), czasem o glebę stukniemy, czasem do piwnicy wrzucimy na parę miesięcy. Wszystko to sprawia, że plastik ulega osłabieniu. A osłabiony plastik w momencie kolizji może zwyczajnie nie wytrzymać. Czyli nieświadomie wystawiamy nasze dziecko na uszczerbek na zdrowiu. Stare foteliki nie nadają się do używania i tyle.
Kiedyś mi klamra pasów fotelika rozpadła się w rękach. A to był taki właśnie stary fotelik w misie czy inne słoniki.

Sprzedawajmy sobie wózki, zabawki, ubranka i inne bzdury, ale z fotelikami to jednak zastanówmy się chwilę. Bo jednak szkoda, żeby przez nasze niedbalstwo cierpiały małe bezbronne dzieci.

Tu wrzucę taką fajną graficzkę od koleżanek z Kocham Zapinam:

Ale ale, to tak nie zawsze jest sztywno. Zapis dotyczący terminu ważności fotelika powinien być w instrukcji.
Tak więc, jak nie jesteśmy pewni otwieramy książeczkę. Zgubiona? To ściągamy pdf z neta i czytamy 🙂 Jak tam nie ma to pytamy producenta.
Poniżej wycinki z czterech instrukcji fotelików RWF – (w kolejności) Cybex Sirona M2 Isize, Maxi Cosi 2Way Pearl, Takata Midi i Klippan Kiss2 Plus. Wszystkie oprócz Klippana mają homologację ISize wg której są do 105 cm czyli ok. 4 roku życia, Klippan homologowany jest do 18 kg czyli też do ok. 4 roku życia.

Jak widać każdy ma inny termin ważności od 4 do 10 lat.
Spoko, poużywacie dwa – możecie oddać/sprzedać czy co tam chcecie. Po terminie – rozwalamy na kawałki, żeby przypadkiem ktoś ze śmietnika w całości nie wyjął i nie zaczął używać. Młotek w każdym domu jest, jak nie to chętnie pożyczę 🙂 Ba! Nawet w rozwalaniu pomogę i taniec deszczu odtańczę 😀

Ah i na koniec – data produkcji jest najczęściej wybita na podstawie fotela. Czasem np. w formie czterocyfrowej 1805, czyli 18 tydzień roku 2005, a czasem w formie daty. Trzeba poszukać, ewentualnie pytać producenta.


Cybex Sirona M2 Isize


Maxi Cosi 2Way Pearl


Takata Midi ISize


Klippan Kiss2 Plus

19 komentarzy

 • Srelik fotelik

  A co z wózkami 3w1 ? Tam są foteliki . niektóre wózki też Mają po parę lat to co kobieta która kupiła używany wózek i której się nie przelewa ma wywalic ten fotelik i kupić za niewiadomo ile czy jak ?? Wszystkie foteliki które pani wpisała te jak sądzę nie robione za miche ryżu to foteliki jak dla mnie za mnóstwo kasy ok nawet używane tanio nikt nie sprzeda . Chyba że pani jest taka dobroduszna i chce pani każdemu kupić super fotelik właśnie za 900 zł czy ponad 1000 to ok . Co do zdjęć które pani dodała oczywiście nie kupilabym ich . Ale już bez przesady rozwalic wywalić zesrac się nie dac się ….

  • fotelove

   Są foteliki dobre, a nie kosztujące majątku. Nie każdego stać na wydanie tysiąca czy dwóch na fotelik i ja to doskonale rozumiem. Wystarczy jednak zdjąć klapki z oczu, rozeznać się lekko i okaże się, że w bardziej przystępnej cenie też znajdzie się coś co zapewni dziecku bezpieczeństwo lepiej, niż badziew z marketu.

 • ib87

  w instrukcji internetowej nie znalazlam informacji odnosnie Britaxa Multitech II- ile lat moze byc uzytkowany? mam okazje od siostrzenca wziac 3,5letni fotelik dla niespelna 1,5 rocznego malucha. brac?nie brac?:)

  • fotelove

   Sam okres użytkowania Multitecha, to od ok. pierwszych urodzin do dwunastych, a Britax mówi, że do tego czasu można dodać 2-3 lata. Tak więc dobre 12-14 lat 😮

    • fotelove

     Co ja za durnotę napisałam, to ja nie wiem.
     Multitech jest 9-25 kg, czyli do powiedzmy 6 roku życia. Do tego dodajmy te 2-3 lata terminu ważności.
     Przepraszam za pomyłkę, co innego myślałam, a co innego pisałam (Evolva jest do 36 kg, więc do 12 roku życia mniej więcej)

 • Marcin

  Hmmm w takim razie taki Maxi-Cosi podaje sprzeczne informacje:

  What is the lifespan of a Maxi-Cosi car seat?

  We develop our car seats for an intensive use of approximately 10 years. However car seats don’t expire and the lifetime is dependent on the real use of a car seat. Car seats involved in an accident should be replaced immediately. We advise to never use a car seat whose history is unknown since it could have been involved in an accident, or have some broken, torn or missing parts. Do not leave the car seat exposed to direct sunlight for long periods and we advise to check the plastic parts regularly for damages or changes in shape or colour. The expanded polystyrene (EPS) parts of your car seat are important to guarantee the best safety performance. We advise to check the expanded polystyrene (EPS) regularly for damages.

  (źródło: http://www.maxi-cosi.com/service/frequently-asked-questions.aspx)

 • Karolina Nagórska

  Nie rozumiem, dlaczego foteliki 0-13 mają najkrótszy termin ważności? Przecież używane są najkrócej, więc i elementy są najkrócej eksploatowane. Generalnie chodzi mi o to, dlaczego foteliki z różnych przedziałów wagowych mają inny termin? Jest to dla mnie niezrozumiałe.

  • Marta Istelska

   Teoretycznie fotelik 0-13 jest zrobiony tak, żeby „wyjeździł” 2 dzieci. No chyba, że ktoś się spieszy z kolejnym to trójkę da radę.
   Kolejne foteliki używane są dłużej, dlatego mają dłuższe terminy, ale też powinny dwójkę wyjeździć na luzie.
   Ostatni fotelik jest raczej dla jednego dziecka, bo używamy go ok. 8 lat.

   Niestety widuję foteliki, co używane przez szóste dziecko z rzędu :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *