Przewożenie dzieci w samochodzie – przepisy.

Zdecydowanie zbyt często słyszę, że policjant zatrzymał i próbował wstawić mandat za jakąś bzdurę związaną z fotelikami. Nieznajomość prawa przez policjantów mnie powala, bo jak nie oni to kto? To wam powiem kto – wy! 😉

Wystawianie mandatów za przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy, dzieci bez kurtek, dzieci na przednim siedzeniu jest niezgodne z prawem.


W oparciu o prawo o ruchu drogowym w skrócie napiszę do czego macie prawo:

* możecie przewozić dziecko na przednim siedzeniu w foteliku tyłem do kierunku jazdy ALE musicie mieć NIEAKTYWNĄ poduszkę powietrzną (prawo o ruchu drogowym rozdział 5, art. 45 ust. 2.4)

* możecie przewozić dzieci na przednim siedzeniu w fotelikach przodem do kierunku jazdy (poducha może być aktywna, jednak zalecam jej wyłączenie)

* musicie przewozić dziecko w foteliku do wzrostu 150 cm

* możecie dziecko niższe niż 150 cm przewozić z przodu ale tylko w foteliku

* jeżeli wasze dziecko jest przesadnie ciężkie i nie możecie mu dobrać odpowiedniego fotelika, to możecie przewozić je bez fotelika na tylnej kanapie powyżej 135 cm (zalecam rozwagę, bo nie zawsze pasy da się dobrze zapiąć dzieciom ok. 140 cm) (art. 39 ust. 3b)

Czyli tak. Dziecko 30 kg i 140 cm musicie wozić w foteliku, ale 140 cm i 37 kg możecie wozić bez fotelika tylko z tyłu (tu odsyłam do przepisów prawo o ruchu drogowym rozdział 5, art 39, ust 3 i 3b)

Tak na marginesie są na naszym rynku takie foteliki jak Diono Monterey II z amerykańską homologacją do 54 kg i do przeszło 160cm wzrostu, więc te dzieci, które ważą ponad 36 kg wrzucamy do Diono i po temacie 😉

Edit – na polskim rynku jest już BeSafe izi FlexFix iSize – w tym foteliku wozimy dziecko od 100 do 150 cm wzrostu – BEZ LIMITU WAGOWEGO! (http://fotelove.com.pl/2018/02/25/besafe-izi-flexfix-pierwszy-fotelik-od-4-roku-zycia-z-homologacja-isize/)

MANDATY – edit

11 sierpnia 2017 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia z 18 lipca 2017 r. DzU z 27 lipca 2017 r., poz. 1436 o wysokościach mandatów za nieprawidłowe przewożenie dzieci.

Nie będzie już domniemywania czy taryfikator obejmuje ustępy 3a, b i c art. 39.
Szczególnie ciekawy jest Ust. 3a: „Foteliki bezpieczeństwa dla dziecka oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci są instalowane w pojeździe, zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.”

Czyli jak kupicie sobie fotelik który zapina się na isofix i top tether, ale zaczepu top tether nie macie w aucie, to łamiecie prawo, bo nie zamontowaliście fotela zgodnie z zaleceniami producenta. Albo jak noga jest luźna od fotelika, kiedy powinna być zaparta w podłodze – to też jest montaż niezgodny z zaleceniami.


Mandat pieniężny 150 zł

  1. Przewożenie dziecka poniżej 150 cm w pojeździe poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci: (z wyłączeniem art.39 ust.3b i 3c),
  2. Przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu przy aktywnej poduszce powietrznej (art. 45 ust. 2 pkt. 4)
  3. Przewożenie dziecka poniżej 150 cm na przednim siedzeniu bez fotelika/urządzenia przytrzymującego (art. 45 ust. 2 pkt. 6)
  4. Przewożenie dziecka w foteliku/urządzeniu przytrzymującym zainstalowanym niezgodnie z zaleceniami producenta (art.39 ust.3a)
  5. Przewożenie dziecka poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik/urządzenie przytrzymujące (czyli maluchem z dwulatkiem z tyłu nie można, ale z 5cio latkiem już tak #fucklogic)

Punkty za wykroczenie: Przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami: 6 pkt


 

No to chyba wszystko, żeby się nie nie dać się zrobić w balona 😉

Ewentualnie druknijcie sobie art. 39 i 45 kodeksu drogowego i miejcie w aucie 😉

Żaden policjant nie będzie dyskutować z przepisami przecież, a tym bardziej nie przyzna się do tego, że ich nie zna / nie rozumie.

  • Anna.serafin

    Witaj! Dzięki za ten wpis 😉
    Powiedz mi jeszcze proszę czy w świetle prawa „poddupnik” jest traktowany na równi z fotelikiem? Chodzi mi głównie o wożenie dziecka na przednim fotelu na podkladce zamiast fotelika.
    Woze w RWF, pytam czysto teoretycznie 😉

    • fotelove

      Niestety ale tak, poddupnik w obliczu prawa jest tzw. urządzeniem przytrzymującym. Ma normalną homologację ECE R44 jak każdy fotelik (poddupniki są bodajże 22-36 kg) i można go używać zamiast niego. Jednak poddupniki jakie są to wiadomo (a jak nie wiadomo to chyba czas napisać o tym) i nie zaleca się ich stosowania.

  • Pingback: O matko! Moje dziecko wyrasta z fotelika! – fotelove()