Jak to zrobić?

Kiedy zmienić fotelik na większy?

Nieuchronne to jest – każde dziecko kiedyś wyrośnie z fotelika. Niestety ludzie albo uważają, że wyrosło, kiedy nie wyrosło, albo na odwrót – dziecko już wyrosło, a dalej jeździ, bo rodzic nie wie, że to już.

Ze skrajności w skrajność – albo wozimy za małe dziecko w za dużym foteliku (bardzo częsta sytuacja, kiedy wydaje nam się, że nasze półroczne dziecko jest już na tyle dorosłe, że można je posadzić w „duży fotelik”), albo mamy spore dziecko, a ciągle jeździ w małym foteliku (to nic, że ma 2 lata, to nic, że głowa cała wystaje już dawno, przecież nie ma 13 kg to niech jeszcze pojeździ 😛 )

Zanim przejdziemy dalej jeszcze informacja jak powinniśmy ustawić wysokość pasów: Zapnij pasy!

 

A jak sprawdzić czy Twoje dziecko wyrosło z fotelika samochodowego?


Fotelik 0-13

Dziecko NIE wyrosło z fotelika, kiedy wystają mu nóżki! Ah ja dalej nie wiem co jest z tymi nogami, że każdemu się wydaje, że one nie mogą nic dotykać. Naprawdę dzieciom nic się nie dzieje, jak trzymają stopy na oparciu kanapy.
Jak dziecko płacze to to najczęściej nie przez stopy, a przez to, że ogląda całkiem nieciekawą podsufitkę albo mu gorąco, albo ma pełną pieluchę, albo ma po prostu zły dzień.

Dziecko wyrosło z fotelika 0-13 w trzech przypadkach:

 1. Przekroczyło dopuszczalną maksymalną wagę (zwykle 13 kg, ale w niektórych modelach jest to tylko 10 kg)
 2. Zaczęła wystawać głowa poza obręb fotelika
 3. Mimo, że nie został spełniony punkt 1 i 2 to nie da się dziecku poprawnie zapiać pasów (nie wychodzą lekko zza ramion tylko wchodzą daleko na plecy, przez to często zsuwają się z ramion)


Foteliki 9-18 / 9-25 / 0-18 / 0-25 kg

czyli wszystkie z uprzężą pięciopunktową (i jeden z trzypunktową czyli Concord Reverso Plus) – przodem i tyłem.

Tutaj zasada wystającej głowy nie obowiązuje. Głowa z takiego fotelika może wystawać, ale tylko do określonego poziomu, a mianowicie do linii oczu.

Co to jest linia oczu? Wygląda to mniej więcej tak:

Taki fotelik zmieniamy kiedy:

 1. Dziecko wyrośnie z niego wagowo
 2. Nie ma możliwości poprawnego ustawienia wysokości pasów (kiedy dziecko jedzie przodem – powyżej ramion, kiedy tyłem – poniżej / więcej o pasach tutaj: Zapnij pasy)
 3. Pasy są za krótkie, żeby zapiąć dziecko (zdarza się)
 4. Waga dziecka jest jeszcze ok, ale głowa wystaje powyżej linii oczu

 


Foteliki 15-36 kg

Tu najłatwiej określić kiedy dziecko wyrosło – kiedy nie mieści się do fotelika wzrostowo oraz przekracza dopuszczalną maksymalną wagę (w Europie jest to 36 kg).
Jeżeli dziecko jest zbyt ciężkie w stosunku do wzrostu zawsze możemy poratować się amerykańskim fotelem, czyli Diono Monterey II – posłuży do 54 kg i 160 cm wzrostu.
Kolejnym fotelem o którym możemy myśleć jest BeSafe izi FlexFix – nie ma on limitu wagi 🙂

Pamiętajmy, że  w polskiego prawa musimy dziecko przewozić w foteliku do pewnego wzrostu. Więcej o polskim prawie tutaj: Przewożenie dzieci w samochodzie – przepisy i taryfikator mandatów


W każdej grupie fotelików możliwa jest sytuacja, że dziecku jest ciasno. Najczęściej winne temu są kurtki, w których wozimy dzieci (kompletnie niezalecane – Nie wożę dziecka w kurtce!). Jeżeli dziecko jest jednak rzeczywiście bardziej obfite niż standardowe można rozważyć zmianę, niekoniecznie już na następny fotel, a po prostu na szerszy model.

Zasada odnośnie zmiany fotelika jest prosta – używamy każdy fotelik tak długo jak na to pozwala, więc przedwczesne przesadzanie jest niezalecane.

Jedyna sytuacja w której można dziecko przesadzić wcześniej, niż wyrośnie z obecnego fotelika, to zmiana 0-13 na następny POD WARUNKIEM, że następny jest tyłem do kierunku jazdy. Porównanie takich fotelików dostępne jest na stronie Tylem.pl
Zaleca się też wymianę fotelika jeżeli używamy produktu wątpliwej jakości – na fotelik firmowy, testowany, dobrany do auta. Niestety dzieci często jeżdżą w fotelikach no-name, które są dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Najczęstszy błąd to zakup wózka 3w1 z fotelikiem. Pamiętajmy – wózek jest na spacery, a fotelik do samochodu, więc kupowanie słitaśnych różowych zestawów to nie jest właściwa droga.
Niektórzy światowi producenci proponują jednak zestawy 3w1 z dobrymi fotelikami – te jednak też należy mierzyć do samochodu. Nikomu nie spadnie korona z głowy jak kupimy do wózka Concord fotelik Maxi Cosi, Cybex czy Besafe – bo najważniejsze jest idealne dopasowanie do samochodu.

2 komentarze

 • Kasia

  U nas pojawił się problem, bo po chorobie dzieciak schudł. Ale od początku. Młoda w chwili przesadzania do fotela 15-36 miała 6 lat, 116 cm i ważyła 16 kg. Z fotelika do 18kg wyrosła wzrostowo. Fotel dobrany prawidłowo. Pasy przebiegają tak jak powonny ale ona straciła na wadze. Dzisiaj zważyłam ją z ciekawości i waga pokazała 15,1 kg. I nie wiem co dalej robić zostawić jak jest. Szukać innego fotela?

  • fotelove

   Zostaw tak jak jest. Nic lepszego do jej wzrostu nie znajdziesz, no chyba, że na parę miesięcy wsadzisz ją do Axkida tyłem (do +/- 120 cm wzrostu są, ale trzeba zmierzyć, bo to zależy od proporcji dziecka).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.