Fotele / testy / recenzje

BabySafe Akita – najtańszy fotel z Test Plus

BabySafe Akita. Od zera do osiemnastu kilogramów tyłem do kierunku jazdy. Zaliczony szwedzki Test Plus.

 

Obecnie więcej o nim kontrowersji niż faktów, więc może co nieco rozjaśnię.

Szwedzi znają go pod nazwą Biltema, a wg fantastycznej komputerowej animacji, jaka krąży na YouTube maksymalny kąt pochyłu jaki można w nim uzyskać to 20 stopni. Polscy fani RWF wpadli w panikę 😮 jak to 20 stopni? Przecież głowy będą lecieć. Jak żyć?

Prawda jest taka, że 20 stopni wymyślili sobie Szwedzi. Bo wiecie – im bardziej pionowo tym bezpieczniej (i tu mają oczywiście rację). Producent fotelika na ich prośbę napisał, że 20 stopni jest git i tak właśnie powstała legenda o pionowym fotelu. Polska instrukcja takiego zapisu nie będzie miała.

Generalnie wszystko zależy jak zawsze od montażu. Na niektórych kanapach będzie pionowo, na innych lepiej się położy. Niestety ma pewne ograniczenie w postaci paska od nogi i tego się nie obejdzie, bo jak noga stanie pionowo to już koniec – cofać w stronę bagażnika się nie może (dotyczy wszystkich foteli). Tak więc raz będzie cacy, a raz nie. Czyli to samo co w przypadku wszystkich foteli.

 

 

Sytuację ratuje wkładka dla maluchów, której szwedzka wersja fotela nie ma. Ta zmienia pozycję dziecka na ciut bardziej leżącą. Nie zmienia jednak faktu, że fotelik nie nadaje się od zera, czyli od urodzenia.

 

Sam montaż fotela przypomina montaż foteli 9-25 na pasy. Musimy go zapiąć pasem samochodowym oraz pasami kotwiczącymi i ustabilizować jeszcze nogą. Montujemy go tylko pasami samochodowymi trzypunktowymi (czyli, że dwupunktowymi nie można).

Fotel po poprawnym zamontowaniu jest stabilny w aucie. Można go zamontować zarówno przy oparciu, jak i odsunięty, a co za tym idzie może zajmować naprawdę niewiele miejsca lub na odwrót – zajmować więcej, ale dawać dziecku miejsce na nogi.
Nie może on jednak wystawać poza kanapę podstawą, co jest jasno pokazane m.in. na filmie.

Powinien starczyć dzieciom do ok. 100-105cm wzrostu. Szału nie ma, ale za 849 zł mamy fotel z Test Plus, więc może nie ma co narzekać 🙂

 

Oczywiście są jeszcze typowe cechy fotelika (bla bla bla, nudyyy…)

* 3 pozycje regulacji pasów

* miękki zagłówek

* pasy 5cio punktowe

* wkładka redukcyjna dla najmłodszych

* 4 dostępne kolory

 

Cena fotelika to 849 zł. Dostępny będzie od połowy stycznia 2018.

Akita będzie najtańszym RWF z Test Plus na naszym rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *