O wszystkim i o niczym

Sekta RWF? Nie istnieje nic takiego!

Jakbym była nieświadomym rodzicem, który pyta o coś w internecie i spotkała się z falą hejtu okraszoną hasztagiem #sektaRWF to osobiście nie posłuchałabym Was.
Albo jakbym wrzuciła zdjęcie z dzieckiem przodem, a wy napisalibyście sto komentarzy, że źle, że czemu nie tyłem, że patologia jakaś. Też bym was nie posłuchała.
Bo nikt nie lubi być pouczany.

Żeby było trudniej, to ta sytuacja dotyczy wielu aspektów macierzyństwa i obejmuje świętą trójcę o którą najczęściej wybuchają spory:

  • karmienie piersią vs butelka
  • poród naturalny vs cesarka (zwana potocznie wydobycinami)
  • RWF vs fotel przodem

i jako extras – szczepić czy nie szczepić – oto jest pytanie.

Jak widzę komentarze typu „weź poczytaj o fotelach tyłem, bo to co ty robisz swojemu dziecku to się do mopsu nadaje” albo „Dziecko zabijesz” to mam ochotę uciekać z tego wątku gdzie pieprz rośnie.
Dlaczego nie można takiemu rodzicowi podpowiedzieć rzeczowo, spokojnie i z klasą, np. „badania dowodzą, że foteliki tyłem są 5x bezpieczniejsze od tych przodem. Nie naciskam, ale poczytaj o tym”? 
Zawsze też możecie podać miejsca gdzie można się coś dowiedzieć np. taka jedna grupa na FB – https://www.facebook.com/groups/fotelikiRWF/ czy Tylem.pl 😉

To co się obecnie dzieje w necie, kiedy matki, madki i mateczki rzucają się na niczemu niewinną osobę i ją wyzywają, popycha mnie do znalezienia Marka Cukierberga i poproszenie go o naciśnięcie guzika „facebook OFF”.
Bo to nie do końca jest tak, że każdy rodzic robi to świadomie. Wyobraźcie sobie taką sytuację: jesteście młodymi rodzicami, pierwsze dziecko, wbijacie do sklepu z artykułami dla dzieci, a tam wygadany sprzedawca zachwala produkt, więc łykacie gadkę jak pelikany i kupujecie. W ten oto sposób staliście się posiadaczami fotelika przodem, nawet nieświadomi tego, że istnieją inne. Sami też często piszecie, iż wśród waszych znajomych nie ma nikogo z RWF’em. Jak macie się dowiedzieć coś więcej? Przeglądając ofertę sklepów internetowych? Przecież skoro gość w sklepie mówi, to wie co mówi. A jednak nie zawsze…

Wczoraj blogera Pigout’a spotkała przykra sprawa. Wrzucił zdjęcie dziecka przodem na instagrama i wtedy jakby gówno wpadło w wentylator. Szczerze mówiąc, nie widziałam wszystkich komentarzy, bo zostały one skasowane, a możliwość komentowania zablokowana. Pomyślałam sobie „szkoda mi ich”. Na szczęście tym razem trafiło na osobę inteligentną, która po przeczytaniu fali hejtu wyłowiła z niej hasło RWF i postanowiła zgłębić temat. Jednak w swoim wpisie na FB potępił postępowanie internautów. Nie to, że sugerowali oni RWF dla dziecka, a to, w jaki sposób to zrobili. Wcale się nie dziwię i w pełni gościa popieram, że takie nękanie i wyzywanie w imię nawet nie wiem czego, to gruba przesada.
Sam autor pisze coś takiego: „Powyżej tłumaczę, że nie chodzi o fotelik, bo to przyjąłem do wiadomości. Chodzi o brak hamulca i nakręcanie się w komentarzach, co między innymi rozwadnia uwagę o zaletach fotelika tyłem, ale skupia całą moją energię na nienawiści do świata i ciotek „dobra rada”.”
Cały wpis Pigout’a na FB znajdziecie tu: >> KLIK <<

Okej, jestem jak najbardziej za edukacją. Mądry człowiek zrozumie. Do głupiego niewiele dotrze.
Ale pamiętajcie! Nie należycie do sekty. Nie macie duchowego przewodnika. Nie macie zadania nachodzić każdego, kto wozi dziecko przodem. I przede wszystkim nie macie prawa cisnąć po każdym, kto robi inaczej niż Wy. Wy też kiedyś nie wiedzieliście, Was też ktoś tego nauczył. Teraz Wy uczcie innych, przy okazji nie nazywając ich patologią. Bo pomyślcie, jak to o Was świadczy. I jak to świadczy o ludziach, którzy wożą w RWF i dbają o bezpieczeństwo.
Przez takie komentarze zostaje nam przyklejona łatka sekciarzy, taka sama jak ruchom antyszczepionkowym itp. Czy naprawdę tego chcemy?

Nauce mówię TAK! Hejtowi mówię stanowcze NIE!


Jak pomagać, aby nie szkodzić?

  • Daj link do miejsc z materiałami, które pokażą inną możliwość np.: Tylem.pl 
  • Daj link do filmów gdzie widać różnicę w montażu np.:

  • Zaproś do grupy gdzie rozmawiamy i pokazujemy że można inaczej https://www.facebook.com/groups/fotelikiRWF/
  • Informuj o tym iż coś jest źle, ale napisz jak zrobić lepiej, jednocześnie nie obrażając i nie wytykając palcem
  • NIE KRZYCZ
  • Powiadom nas o tym – pomożemy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.