O wszystkim i o niczym

Jak NIE montować fotelika samochodowego 15-36 kg? Najczęstsze błędy rodziców.

Foteliki samochodowe 15-36kg, czy też według nowej homologacji iSize foteliki 100-150cm, to urządzenia dla starszych dzieci. Przez starsze mam na myśli takie od 4 lat w górę.
Mimo, że montaż takiego fotelika to bułka z masłem, spotykam się z ogromną ilością błędów montażowych.
Chyba najczęściej spotykanym z nich (oprócz niepoprawnego zapięcia dziecka) jest problem z zagłówkiem samochodowym.
Oczywiście kupując fotelik samochodowy w internecie nie zostajecie poinformowani o potencjalnych problemach w waszym samochodzie. Dobierając i kupując w dobrym sklepie taką informację powinniście otrzymać. 

WAŻNE – zagłówek samochodowy się wyciąga lub obraca!

Niewyciągnięty zagłówek koliduje z fotelikiem i odpycha go od oparcia. Taki montaż fotelika samochodowego jest niepoprawny, ponieważ powinien on jak największą powierzchnią dotykać kanapy. 

W pewnym momencie zagłówek samochodowy, mimo wyciągnięcia go do góry i tak zaczyna kolidować z fotelikiem. Należy go wtedy wyciągnąć i obrócić. Wtedy ta wyprofilowana część zagłówka jest od strony bagażnika i nie odpycha już fotelika.

Obrócenie zagłówka już w podczas pierwszego montażu zwykle skutecznie rozwiązuje problem.

Należy też pamiętać, że kiedy wypinamy fotelik samochodowy i na tym miejscu siada osoba dorosła, zagłówek trzeba ustawić do jej wzrostu.

Istnieją samochody, w których zagłówki są niewyciągane (np. niektóre modele Volvo czy Audi). Wtedy jest większy problem, który rozwiązuje fotelik BeSafe Izi FlexFix – jest on tak wyprofilowany, że omija zagłówki. Warto o tym pomyśleć przy wyborze fotelika oraz samochodu.


Kolejnym błędem jest dociskanie fotelika samochodowego zagłówkiem. W ten sposób rodzice chcą uzyskać większą stabilność fotelika, ale jednocześnie blokują jego ruch przy wypadku, a fotele w ten sposób nie są testowane i nie ma takiej opcji w instrukcji. Kolejną rzeczą jest to, że zagłówek fotelika może zostać wyłamany przez zagłówek samochodu.

Pamiętajcie, że tylko dobrze dobrany i zamontowany fotelik oraz poprawnie zapięte pasy zapewnią dziecku maksymalne bezpieczeństwo podczas zdarzenia drogowego.

O tym, jak zapinać pasy w foteliku 15-36 kg już pisałam tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *