Wielu osobom wydaje się, że foteliki dla noworodków sa uniwersalne i zawsze pasują do samochodu. Nic bardziej mylnego! 

Dobranie fotelika 0-13 zazwyczaj nie jest trudne, jednak niektóre kanapy bądź wymagania rodziców sprawiają, że zajmuje to trochę czasu.


Foteliki dla noworodków montuje się za pomocą pasa 3punktowego lub bazy (ta może być montowana także na pasy lub na isofix). Są też bazy (wyłącznie na isofix), do których pasuje także kolejne siedzisko 0-18 kg.

O ile montaż na bazie wyklucza praktycznie wszystkie błędy (chociaż i te się zdarzają), to montaż na pasy sprawia niektórym sporo problemów.


Najważniejszą zasadą jest to, że pasy muszą być dociągnięte, aby fotelik był stabilny.


Przebieg pasów na foteliku

Najważniejszym aspektem przy montażu fotelika na pasy (i chyba najczęściej popełnianym błędem) jest przebieg pasów 3punktowych. Źle zapięte sprawiają, że podczas wypadku narażamy dziecko na śmierć lub, w najlepszym wypadku, poważne obrażenia.

Zasada jest niezwykle prosta – pas biodrowy powinien przechodzić dziecku po nogach, a barkowy okalać fotelik. Zamiana tych pasów jest bardzo niebezpieczna dla podróżującego w nim dziecka!

 

Tak zachowuje się w testach poprawnie zapięty fotelik:

 

A tak dzieje się, kiedy fotelik jest źle zapięty:


Pozycja pałąka

Kolejna ważna sprawa, to pałąk. Ustawiamy go zawsze tak, jak przewidział to producent, ponieważ pałąk pełni funkcję ochronną.

Możliwości ustawienia pałąka, w zależności od modelu fotelika, jest kilka:

  • Do pionu (większość fotelików)
  • Do oparcia kanapy (np. Cybex Cloud Q)
  • Złożony z tyłu (np. Concord Air Safe)

Niezwykle ważne w tym temacie (jak zresztą w każdym) jest przestrzeganie instrukcji!
Prezentowany na zdjęciu poniżej Maxi Cosi Cabriofix powinien mieć pałąk do góry, a na zdjęciu jest on złożony do tyłu! Jest to bardzo duży błąd!


Ustawienie fotelika na kanapie

Samo ustawienie fotelika ma ogromne znaczenie.

Niedopuszczalne jest dociskanie fotelika przednim fotelem dla jego stabilizacji. Dobrze dobrany i zapięty fotelik nie potrzebuje dodatkowego dociskania.

Fotelik musi stać jak największą częścią swojej podstawy na kanapie, a nie odrywać się od niej/wisieć w połowie.

 

Przyjmuje się, że kąt fotelika dla noworodka nie powinien przekraczać 45 stopni. Zbyt pionowy montaż sprawia, że noworodkowi głowa opada do przodu, to z kolei skutkuje ściśnięciem dróg oddechowych dziecka i drastycznym spadkiem saturacji.


Osłonki naramienne

Ostatnia rzecz i chyba jeden z najczęściej popełnianych błędów, to ułożenie osłonek naramiennych. Z niewiadomych mi powodów rodzice uznają, że powinny one znajdować się na brzuchu. Nakładki naramienne służą zabezpieczeniu barków dziecka, zwiększając też miejscowo powierzchnię przylegania pasa do ciała dziecka.