O wszystkim i o niczym

Smart Kid Belt – pytania i odpowiedzi

W związku z dużą ilością zapytań o produkt Smart Kid Belt, informuję, że w Tylem.pl nie prowadzimy sprzedaży tego urządzenia przytrzymującego oraz mu podobnych.
Uważamy, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla dziecka jest indywidualnie dobrany fotelik samochodowy, natomiast poddupniki i wszelkie paski są jedynie sposobem na uśpienie sumienia i nieotrzymanie mandatu w razie kontroli.


Pytania i odpowiedzi

1. Czy w Tylem.pl można kupić SKB? Nie mamy tego produktu w ofercie.

2. Czy będzie można kupić SKB w Tylem.pl? Nie, nie wprowadzimy go do oferty.

3. Dlaczego nie mamy w ofercie? Bo jako firma posiadamy foteliki, a to nie jest pełny fotelik. Mamy RWF’y, a to nie jest RWF. Jako firma mamy jeszcze FWF, a to też nie jest FWF. Nie mamy też podkładek, poddupników, podstawek i fotelików z ocenami poniżej 2* w ADAC i innymi kiepskimi ocenami w podobnych testach konsumenckich.

4. Czy SKB ma testy ADAC? Nie. Dlaczego? Bo nie było testowane.

5. Czy SKB ma testy Test Plus? Nie. Dlaczego? Bo nie było testowane.

6. Czy SKB ma testy innych popularnych ośrodków testowych czy instytutów? Nie. Dlaczego? Bo nie było testowane.

7. Czy SKB było testowane razem z firmą VOLVO? Nie, nic nam o tym nie wiadomo.

8. Czy ma jakiekolwiek testy? Tak, SKB został przebadany w PIMOT i na potrzeby rynku USA i Kanady w firmie Calspan.

9. Czy można to sprzedawać w UE? Tak, to pełnoprawny produkt posiadający homologację.

10. Dla jakich dzieci jest SKB? Producent homologował produkt dla grup II i III czyli dla dzieci od 4 do 12lat. Z rekomendacją od 5-12 lat lub 15-36kg

11. Czy SKB ma certyfikat ECE R44? Tak. Jak każdy produkt w kategorii „urządzenie przytrzymujące” popularnie nazywany fotelik samochodowy (choć to nie to samo). To wymóg prawny, a nie test. Jeśli nie masz ECE nie możesz sprzedawać fotelików.

12. Co to jest ECE R44-04? To Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa ECE R44-04 i oznacza jedynie zgodność wyrobu z aktualnymi wymaganiami technicznymi w Europie. Aktualnie obowiązuje wspólnie z I-Size (UN 129).

13. Czy ECE R44-04 to test? Nie. Choć przy badaniu zgodności z wymaganiami prawnymi, wymagany jest prosty test dynamiczny. Jeśli produkt przejdzie, zostanie dopuszczony do sprzedaży.

14. Czy wszystkie foteliki muszą mieć ECE R44-04? Tak. Inaczej nie zostaną dopuszczone do sprzedaży. (Obecnie muszą jeszcze posiadać I-Size, która zastąpi ECE).

15. Czy SKB ma test bezpieczeństwa FMVSS 213, CMVSS213 i CMVSS 213.1? Nie. FMVSS 213, CMVSS213 i CMVSS 213.1 nie jest testem, a jedynie certyfikatem. To odpowiednik Europejskiego ECE w USA. Potrzebny jeśli chcesz wprowadzić produkt na rynek Kanady i USA jako ich odpowiednik „urządzenia przytrzymującego” zwanego potocznie fotelikiem.

16. Czy SKB ma I-Size? Nie.

17. Czy SKB ma Isofix? Nie.

18. Czy polecamy SKB? Nie. Dla dzieci do 5 lat polecamy foteliki tyłem do kierunku ruchy – RWF. Dla dzieci powyżej 5 lat polecamy pełne foteliki z potwierdzonymi wynikami badań w niezależnych testach, pasujących do samochodu i do dziecka. Nie polecamy też podstawek.

19. Czy SKB to alternatywa dla fotelika? Wg. nas nie. To ew. alternatywa dla podstawki, lub braku fotelika w ogóle. Jako firma nie dopuszczamy jazdy bez fotelika.

20. Czy używając SKB otrzymam mandat? Nie. To wg. przepisów produkt spełniający wymogi posiadania „urządzenia podtrzymującego”. Choć to Policjant wystawia mandat i może się pomylić. Znamy sporo przypadków otrzymania mandatu za posiadanie fotelika RWF  Jeśli przy kontroli Policjant będzie miał wątpliwości – pokażcie iż SKB ma ECE R44.

21. Czy SKB musi być cały czas zamontowany na pasie? Nie. Jeśli w danej chwili nie chcesz używać, możesz zdemontować SKB i schować. Tak samo jak fotelik.

22. Jaka jest gwarancja na SKB? Producent daje gwarancję na 2 lata.

23. Czy SKB jest lepszy od podkładek? Nie wiemy. Nie ma testów porównawczych dla wybranych grup wagowych. Producent twierdzi że tak. My zawsze polecamy foteliki pełne z testami.

24. Czy SKB jest lepszy od fotelików? Nie wiemy. Nie ma testów porównawczych dla wybranych grup wagowych. My zawsze polecamy foteliki pełne z testami.

25. Z jakiego kraju jest SMB? Smart Kid Belt został wymyślony przez Polaków i jest produkowany w Polsce. Opatentowany w 130 krajach.

26. Czy polska Policja rekomenduje SKB? Nic nam na ten temat nie wiadomo.

27. Czy mogę korzystać w taksówkach z SKB? Tak. Tak samo jak z fotelików.

28. Czy w samochodach wynajmowanych i w usłudze Car-sharing można korzystać z SKB? Tak. Tak samo jak z fotelików.

29. Czy SKB można montować na przednim siedzeniu pasażera? Tak. Tak samo jak foteliki. Jednak nie polecamy przedniego siedzenia dla fotelików i SKB, na tylnej kanapie jest lepiej i bezpieczniej.

30. Czy SKB ma zagłówek? Nie, to tylko pas. Nie trzeba dokupować nic dodatkowego.

31. Czy SKB ma siedzisko? Nie, to tylko pas. Nie trzeba dokupować nic dodatkowego.

32. Ile kosztuje SKB? SKB kosztuje 99zł.

33. Czy SKB można montować na pasach dwupunktowych? Nie. Tylko pasy trzypunktowe nadają się do montażu SKB.

34. Czy można zamontować trzy pasy SKB na tylnej kanapie (trójka dzieci)? Tak, jeśli masz trzy osobne pasy trzypunktowe w samochodzie.

35. Czy można montować SKB na środkowym miejscu na tylnej kanapie? Tak. Tylko w pasach trzypunktowych.

36. Czy można montować SKB jeśli kanapa jest odwrócona i podróżujemy tyłem do kierunku jazdy? Tak, tylko w pasach trzypunktowych i o ile producent samochodu pozwala na jazdę na odwróconym fotelu. To jednak nie to samo co RWF.

37. Jaka jest ochrona głowy przy korzystaniu z SKB? Tą rolę przejmuje wg. producenta kurtyna boczna zwana poduszką boczną.

38. W jakich samochodach można korzystać z SKB? Wg. producenta w każdym wyposażonym w trzypunktowy pas bezpieczeństwa.

39. Jadę na urlop, czy mogę zabrać SKB? Tak. Choć przepisy wew. Każdego kraju określają kiedy i jak można/należy korzystać z „urządzeń przytrzymujących”. W UE możesz używać bez ograniczeń. W USA i Kanadzie, również bo jest już homologacja. Inne kraje? Na dziś dzień – nie. Zawsze zobacz przepisy kraju, do jakiego się udajesz na urlop. Nie ma tu znaczenia czy masz swój samochód czy wynajmujesz.

40. Czy możemy używać SKB w autokarach? Tak, o ile mają pasy trzypunktowe.

41. Czy tyłem jest bezpieczniej? Tak, tyłem jest bezpieczniej.


Ciekawy artykuł:

Dodatkowy pas zamiast porządnego fotelika? Mnie to nie przekonuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *