Fotele / testy / recenzje,  Foteliki 15-36 kg / 100 - 150 cm

Besafe izi Flex S fix 15-36 kg. Czy tańsze znaczy gorsze?

Marka Besafe wypuszcza na rynek nowy fotelik samochodowy 15-36 kg o nazwie izi Flex S fix

S jest od słowa Slim, czyli jest to chudsza wersja izi Flexa.
O izi Flexie pisałam nie raz i jeździ w nim moje dziecko. Teraz ludzie, którzy nie chcą wydawać 1200 zł będą mogli zdecydować się na jego odchudzoną wersję, czyli właśnie Flex S.

Link do artykułu o Flexie znajdziecie na samym dole, a teraz omówmy może różnice między fotelami.

Besafe izi Flex S
Besafe izi Flex S
BeSafe izi Flex S 15-36 kg

Jeżeli chodzi o skorupę Flex S, to jest ona identyczna, jak w izi Flex.
Tak, to jest dokładnie ten sam fotel, jednak odebrano mu kilka funkcji, aby schudł i staniał.
Wersja S występuje w ograniczonej kolorystyce – jedynie 5 podstawowych kolorów. Dalej możemy montować ten fotel na isofix, dalej możemy zmieścić trzy koło siebie i dalej mamy wymianę powypadkową.

Główne funkcjonalności, które stracił izi Flex S w stosunku do Flex i-Size, to:

  • dodatkowa osłona boczna SIP+, ale spokojnie fotel dalej posiada osłony boczne, po prostu w tej wersji nie ma tej dodatkowo doczepianej (niektórzy klienci zwracają uwagę, że ten SIP spada, ale jest to kwestia poprawnego montażu i dobrego „zakliknięcia”, tak czy siak problem rozwiązany, bo SIPa nie ma 😛 )
  • regulacja wychyłu fotelika za pomocą guzika
  • Fit Lock, czyli dodatkowy punkt mocowania pasa biodrowego między nogami
  • poduszka PAD+

Homologacja BeSafe izi Flex S

I tu zaczyna się zabawa. W związku z tym, że fotel odchudzono o kilka rzeczy został on homologowany zgodnie z ECE R44, a nie UN R129 (potocznie zwanym i-Size), co oznacza, że… jest to fotel 15-36 kg.

Wiem, że wydaje się to dziwne i dosyć zabawne, że dwie identyczne skorupy posiadają różne homologacje, ale tak to zostało zrobione i koniec, kropka.
Oznacza to, że w foteliku izi FlexFix i-Size można przewozić dziecko nie patrząc na jego wagę, natomiast w foteliku izi Flex S już pilnujemy maksymalnej wagi 36 kg.
Czy to oznacza, że w Besafe izi Flex S nie można wozić dziecka cięższego, niż 36 kg? Zgodnie z prawem nie można.
Czy to oznacza, że fotel nie wytrzyma więcej, niż 36 kg? Oczywiście, że wytrzyma, jednak nie wolno tego robić, bo patrz wyżej – przepisy.

Besafe izi Flex Fix i-Size
Besafe izi FlexFix i-Size

Po co w takim razie powstał Besafe izi Flex S?

Przede wszystkim izi Flex S jest tańszy od starszego brata – kosztuje 999 zł. Po drugie, nadal jest to jedno z największych siedzisk dostępnych na europejskim rynku, więc jak mamy wypasionego siedmiolatka i nie chcemy go wozić na poddupniku, to Besafe izi Flex S jest właśnie dla niego.
Czyli mamy jeden z najfajniejszych foteli na rynku za mniejsze pieniądze.

A co z brakiem tych kilku funkcji? Bez dodatkowego SIPa bocznego i regulacji wychyłu da się żyć. A Fit Lock, zapytacie? Otóż Fit Lock spełnia dwie podstawowe funkcje – poprawia prowadzenie pasa biodrowego oraz zapobiega nurkowaniu. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na model S bez Fit Lock, to BEZWZGLĘDNIE musimy zmierzyć go do dziecka i do samochodu, aby upewnić się, że pas idzie poprawnie po naszym dziecku.
Chodzi o to, że dziecko rośnie i np. mój syn kiedyś potrzebował Fit Lock cały czas, a teraz nawet, jakbym go nie użyła, to pas biodrowy i tak się poprawnie układa i nie podchodzi na brzuch.

Dlaczego mierzenie dzieci do fotelików 15-36 kg jest ważne tutaj:

Podsumowując – czy Besafe izi Flex S jest gorszy?

Nie, w żadnym wypadku! Jest to po prostu chudsza wersja za mniejsze pieniądze.

Jeżeli macie nie więcej niż 1000 zł, a chcecie duży, bezpieczny fotel oraz zależy nam na wymianie powypadkowej, to Besafe izi Flex S jest właśnie dla Was.