O wszystkim i o niczym

10 zasad bezpiecznych podróży

Jedziecie na wyjazd, ale czy jesteście do niego NAPRAWDĘ gotowi? Poza spakowaniem siebie, dziecka i zadbaniem o to, aby znaleźć opiekę dla zwierzaków i kogoś kto podleje kwiatki musicie pamiętać o kilku kwestiach, które zwiększają bezpieczeństwo w podróży.


1. Ustaw pasy samochodowe

Poprawnie zapięty pas samochodowy, to podstawa bezpiecznej jazdy. Czy wiecie, że wsiadając do samochodu powinniśmy sobie ustawić wysokość pasów?! Służy do tego guzik ze zdjęcia. Nie wszystkie samochody to mają, wtedy można się ratować ustawianiem samego fotela samochodowego. To bardzo ważne, bo tylko poprawnie poprowadzone oraz zapięte pasy spełnią swoją funkcję zgodnie z przeznaczeniem. Ze źle zapiętych pasów możemy się np. wyślizgnąć bokiem.

regulacja wysokości pasa
Regulacja wysokości pasa

2. Ustaw zagłówek

Ustawianie zagłówka jest bardzo ważne po to, żeby właściwie ochronił waszą głowę w razie wypadku!
Zagłówek należy ustawiać zawsze wsiadając do auta, taksówki itp.!!!

zagłówek samochodowy
Jak ustawić zagłówek samochodowy?

Zagłówek ustawiamy kierując się uogólnioną zasadą „środek zagłówka – linia oczu”, a poprawnie ustawiony zagłówek „łapie” głowę, niwelując przy tym uraz szyjny – tzw. smagnięcie biczem


3. Dociągnij pasy samochodowe

Mocno i poprawnie dociągnięte pasy samochodowe, to podstawa bezpiecznej jazdy. Zanim zapniecie pasy wykonajcie czynności opisane powyżej – ustawcie ich wysokość regulując guzikiem bądź pozycją fotela samochodowego.

Zapinając pasy pamiętajcie o kilku ważnych punktach:

  • pas barkowy powinien przylegać do ciała i iść środkiem barku, tak aby nie spadał z ramienia
  • pas biodrowy powinien iść poniżej kolców biodrowych przednich górnych, czyli tak, aby w razie wypadku pas zaciągnął się na twardej kości miednicznej, a nie na miękkim brzuchu i, co za tym idzie – podatnych na urazy organach wewnętrznych
  • nie powinno się zapinać pasów na grubą odzież i wypchane kieszenie – pasy powinny być jak najbliżej ciała (patrz zdjęcie poniżej)
  • pasy zapnijcie mocno – skasujcie na nich luzy dociągając część biodrową i pozwalając pasowi zwinąć się w zwijaczu

Jeżeli pasy będą zapięte niepoprawnie i zostanie na nich luz, to w momencie wypadku zadziałają one z lekkim opóźnieniem, a w przypadku dachowania nie utrzymają Was w miejscu. Tak, tak, wiem – Wam dachowania się nie przydarzają. Lepiej jednak dmuchać na zimne.

ułożenie pasa biodrowego
Poprawne ułożenie pasa biodrowego

4. Ustaw kierownicę

Czy wiecie, że ustawienie kierownicy i ułożenie rąk na niej to ważne aspekty prowadzenia pojazdu?

Po pierwsze na środku kierownicy znajduje się poduszka powietrzna. Będzie lepiej dla Was, jeżeli w trakcie jej wybuchu nie będziecie mieli ręki między poduszką, a swoją twarzą 🙂

Kierownicę powinno trzymać się w określony sposób (ręce powinny być ułożone symetrycznie, najlepiej za piętnaście trzecia lub ewentualnie za dziesięć druga). Powinna być objęta kciukiem oraz nie powinna być mocno ściskana. To dlatego, że przez kierownicę czujemy m.in. stan nawierzchni.

Po co takie ułożenie, zapytacie? Mądre głowy sprawdziły i mówią, że jest to chwyt optymalny dla łatwego manewrowania kierownicą i szybkiej reakcji.

jak trzymać kierownicę
Jak poprawnie trzymać kierownicę w samochodzie

5. Wszyscy w samochodzie zapinają pasy

U mnie w samochodzie nie ma możliwości, aby ktoś jechał bez pasów! Dlaczego? Bo pasażer z tyłu nie dość, że zrobi sobie krzywdę, to jeszcze może swoim bezwładnym w trakcie wypadku ciałem skrzywdzić inne osoby w samochodzie.


6. Fotelik samochodowy

Wyposaż dziecko w bezpieczny fotelik i porządnie zapnij mu pasy, niezależnie od tego w którym kierunku podróżuje. Dobrze dobrany fotelik i poprawnie zapięte pasy, to dwie najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa dziecka w samochodzie.

klippan century
Sześciolatek w Klippan Century 9-25 RWF

Nie zapomnijcie też o tym, aby nie karmić dzieci w samochodzie, ani nie przewozić ciężkich butelek z piciem w taki sposób, że w razie wypadku mogą latać po aucie.

Do auta zabierajcie miękkie zabawki, a ewentualne tablety zainstalujcie w specjalnych uchwytach, a nie dawajcie je dzieciom do ręki. Na naszym rynku jest dostępna rewelacyjna mata do fotelików BeSafe z kieszonką na tablet, która jest bezpieczna, bo sprawdzana w crashtestach.

besafe izi flex
Siedmiolatek w Besafe izi Flex

7. Odłóż telefon!

nie rozmawiaj przez telefon w trakcie jazdy
Nie rozmawiaj przez telefon w trakcie jazdy

Jeżdżąc po Polsce spotykam niezliczoną ilość kierowców z telefonami w ręku. Takie zachowanie okropnie rozprasza i może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze. Ponadto za używanie telefonu w trakcie jazdy jest mandat 200 zł i 5 pkt karnych!

Rozmowa przez telefon, to jedna rzecz. Bardzo dużo ludzi w trakcie jazdy wysyła wiadomości, sprawdza facebooka albo, co zaobserwowałam u kierowców tirów – ogląda filmy.

Jest to skrajna nieodpowiedzialność! Nie dość, że nie jesteście uważni na drodze i możecie np. nie zauważyć wybiegającej zwierzyny, to nie zawsze prowadząc auto jedziecie prosto, bo odruchowo ręka idzie za wzrokiem, a skoro wzrok jest skierowany w bok… no cóż… Nieszczęście gwarantowane!

Jeżeli chcecie bezpiecznie dojechać do celu odłóżcie telefon na czas prowadzenia samochodu, a jeżeli chcecie rozmawiać w trakcie jazdy zainwestujcie w słuchawkę bluetooth lub zestaw głośnomówiący.


8. Nie kładź nóg na desce rozdzielczej

błąd! nogi na desce rozdzielczej
Nie trzymaj nóg na desce rozdzielczej!

Co by tu dużo mówić… jeżeli lubicie swoje nogi, to narażenie ich na uderzenie z prędkością 300 km/h nie jest najrozsądniejszą decyzją.

Takie zjawisko, jest obserwowane najczęściej latem. Tak samo jazda z nogą za szybą. Nie będę się o tym rozpisywać – film poniżej idealnie zobrazuje jak to się może skończyć.


9. Wyreguluj światła

Znacie to, że jedziecie w nocy i samochód za Wami oślepia Was w lusterkach? W zasadzie każdy samochód ma regulację świateł, ale czy z niej korzystacie? Tak, pakując samochód po dach powinieneś zmienić ustawienie świateł <szok i niedowierzanie> 🙂

regulacja świateł mondeo
Regulacja wysokości świateł

Obsługa świateł jest zapisana w książce obsługi pojazdu. Ogólnie przyjętą zasadą jest to, że mam pozycję zerową i jest ona przeznaczona do jazdy samochodem, w którym jest kierowca i pasażer. Pozycja pierwsza jest ustawieniem dla auta pełnego pasażerów, ale z pustym bagażnikiem. Pozycja druga jest dla auta z kompletem pasażerów i pełnym bagażnikiem. Trójki używamy, gdy nie mamy kompletu pasażerów, ale bagażnik jest pełny – wtedy mocniej unosi się przód auta i należy to skorygować.

Każdy samochód ma to jednak indywidualnie zapisane w instrukcji, dla przykładu instrukcja Forda Monedo mówi: jeżeli pojazd nie jest obciążony, należy ustawić przełącznik na zero. Przy częściowym lub pełnym obciążeniu pojazdu należy tak ustawić wiązkę reflektorów, żeby droga była oświetlona w promieniu 35–100 m.


10. Używaj siatek i rolet w bagażniku

Skoro już jesteśmy przy pakowaniu bagażnika, to nie zapominajcie o zabezpieczeniu bagażu. W razie wypadku, a nawet w razie mocnego hamowania bagaże mogą przemieścić się w kabinie samochodu. Myślę, że nikt z Was nie chciałby być uderzonym w głowę zawartością bagażnika.

Jeżeli bagaży jest mniej po prostu zaciągajcie roletę. Jeżeli pakujecie się „po dach”, to większość samochodów ma na wyposażeniu kratki oraz siatki całkiem zamykające przestrzeń w bagażniku. Jest to bardzo ważne, bo zawartość bagażnika wpadająca go kabiny samochodu może Was zwyczajnie pozabijać.

Pakując bagaże starajcie się też wszystkie umieścić w bagażniku, a jeżeli już część z nich musi być np. na tylnej kanapie, to niech to będą rzeczy miękkie, np. śpiwory.

siatka w bagażniku mondeo
Siatka zabezpieczająca bagażnik

I na sam koniec – nie zapomnijcie przed wyjazdem sprawdzić takich rzeczy, jak:

  • Ciśnienie w oponach oraz ich stan techniczny
  • Poziom płynów ekspolatacyjnych w samochodzie
  • Oświetlenie samochodu (czy wszystkie żarówki świecą)
  • Wyposażenie samochodu – gaśnica i trójkąt, ale warto też zadbać o np. apteczkę, klucz do kół i lewarek 😉

Bezpiecznych podróży i udanych wyjazdów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *