BeSafe izi Twist B
Fotele / testy / recenzje,  Foteliki obrotowe

BeSafe izi Twist B i-Size – pierwszy fotelik obrotowy norweskiej marki

Nadeszła długo oczekiwana premiera fotelików obrotowych BeSafe. Norweska marka ma to do siebie, że nowe modele tworzy i testuje przez kilka lat, więc obrotówki są dopracowane do granic możliwości.

Na chwilę obecną na rynek wchodzą dwie wersje Twista, czyli izi Twist i-Size i izi Twist B i-Size.

BeSafe izi Twist
BeSafe izi Twist i-Size

Różnica będzie taka, że Twist B posiada specjalny wkład Baby Shell™ dla noworodka, a izi Twist będzie dedykowany dla dzieci od 6 miesiąca życia. Oba Twisty wchodzą na rynek z zaliczonym Test Plusem, ponieważ oba fotele są tylko tyłem, a obracają się jedynie do boku, aby wyciągnąć wygodnie dziecko.
Trzy miesiące po Twistach na rynku pojawi się izi Turn i-Size, który będzie fotelem obrotowym pełne 360 stopni z opcją jazdy w obu kierunkach.

Wszystkie trzy obrotówki są homologowane zgodnie z i-Size, więc do 105 cm wzrostu (do 18 kg).

Dlaczego izi Twist / izi Twist B / izi Turn to będą najbardziej kozackie fotele, jakie (póki co) widziałam? Ano dlatego, że zastosowano w nich pewne innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają życie i zwiększają bezpieczeństwo 🙂

Dynamic Force Absorber ™

Dynamic Force Absorber™ to nowe, nowoczesne rozwiązanie w zagłówku, które zapewnia optymalną ochronę głowy dziecka podczas zderzenia. Zagłówek nie jest styropianowy, a zrobiony jest ze specjalnie dobranych materiałów i konstrukcji o różnych strefach sprężystości, która pochłania siły zderzenia bocznego poprzez zginanie w obszarach wewnętrznych, pozostając bardziej sztywna w obszarach zewnętrznych. 

Dynamic Force Absorber ™

Universal Level Technology™

To jest coś co w nowym obrotowym BeSafe podoba mi się najbardziej, ponieważ system Universal Level Technology™ robi z niego jeden z najbardziej uniwersalnych fotelików na isofix.

Chodzi o to, że dzięki tej technologii fotelik z definicji będzie wisieć nad kanapą. Ustawiony poziomo jest bardzo mocno leżący, a jego prawidłową pozycję ustawiamy poprzez podniesienie go nogą do góry. Fotel zaczyna wtedy „lewitować” nad kanapą, a poziomica zainstalowana w skorupie pokaże czy pozycja jest odpowiednia.

BeSafe izi Twist poziomica
Tak wygląda poziomica w BeSafe izi Twist / Twist B/ Turn

Po ustawieniu bazy nadal można regulować wychył samego siedziska i to w całkiem sporym zakresie.

BeSafe izi Twist B
BeSafe izi Twist B tyłem do kierunku jazdy z Test Plus

W praktyce wygląda to tak, że właściciele płaskich kanap będą mieli naprawdę sporą dziurę pod fotelem, natomiast posiadacze samochodów z pochyłymi kanapami w końcu znajdą fotel, w którym i miejsce na nogi się znajdzie i głowa nie będzie opadać, a przy okazji będzie ładny i będzie się obracać 😉

Universal Level Technology
Universal Level Technology ™

Baby Shell™

Baby Shell™, to nic innego, jak specjalna wkładka dla noworodka. Występuje ona tylko w modelu izi Twist B. Modele izi Twist i izi Turn nie będą jej miały i nie będzie można jej dokupić.

Baby Shell™ to wkład, który zmniejsza fotelik w środku, tak aby był dostosowany do noworodka. Poza Baby Shell™ w środku jest jeszcze Newborn Hugger™, czyli dodatkowa „mała” wkładka, której można używać jedynie do 60 cm wzrostu dziecka. To dzięki niej dziecko leży praktycznie na płasko, a patent uzyskał pozytywną opinię niemieckiego stowarzyszenia na rzecz zdrowych pleców – Aktion Gesunder Rücken (AGR).

BeSafe Baby Shell™
BeSafe izi Twist B z Baby Shell™
Pozycja dziecka BeSafe izi Twist B z Baby Shell™

Idea Baby Shell™ jest taka, aby móc używać fotelika od narodzin do 4 roku życia. Testowałam tą wkładkę z małymi człowiekami i rzeczywiście wygląda to bardzo fajnie. Jako minus muszę powiedzieć, że nakładki na pasy są szerokie i mniejsze dzieci mogą pod nimi trochę zniknąć, ewentualnie do poprawy pozycji pasów może być wymagane użycie łącznika pasów BeSafe.

BeSafe izi Twist B z Baby Shell™ i Newborn Hugger™
BeSafe izi Twist B z Baby Shell™ i Newborn Hugger™ – wersja dla noworodka
BeSafe izi Twist B z Baby Shell™
BeSafe izi Twist B z Baby Shell™ – wersja dla niemowlaka

Baby Shell ™ jest o tyle fajnym rozwiązaniem, że jak dziecko rośnie, to zagłówek w nim się podnosi, więc wkładka śmiało starcza na ponad pół roku życia – aż do momentu, w którym dziecko usiądzie. Wtedy wyciąga się wkładkę i używa fotelika już w wersji „dużej”

Inne cechy fotelika izi Twist B / izi Twist / izi Turn

Obrotówki od BeSafe to kwintesencja najlepszych cech fotelików BeSafe, a jednocześnie bardzo innowacyjne foteliki.

Wszystkie foteliki BeSafe posiadają magnesy w pasach bezpieczeństwa, dzięki czemu instalowanie w nich dziecka jest łatwiejsze, bo pasy nie wpadają pod dziecko.

BeSafe izi Twist - magnesy na pasach
BeSafe izi Twist – magnesy na pasach

Wszystkie foteliki BeSafe posiadają także SIP+ czyli specjalną „dokładkę”, która zwiększa bezpieczeństwo przy zderzeniach bocznych. SIP+ jest zawsze jeden i montujemy go od strony drzwi.

BeSafe SIP+
BeSafe SIP+, czyli dodatkowa ochrona boczna

Nowością wśród foteli BeSafe jest oczywiście obrót.

izi Twist B (B jest od Baby Shell™) oraz izi Twist będą obracać się jedynie do boku. Obrót nie jest jednak o 90 stopni, a trochę więcej (na oko ok. 110 stopni). Wszystko to po to, aby wygodnie było wyciągać dziecko z każdego samochodu.

izi Turn, który na rynku pojawi się na przełomie roku będzie obracać się pełne 360 stopni oraz oferować jazdę zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy.

BeSafe izi Twist - obrót o ponad 90 stopni
BeSafe izi Twist – obrót o ponad 90 stopni

Montaż BeSafe izi Twist B

Montaż fotelika jest banalnie prosty. Isofix wysuwamy za pomocą dwóch guzików. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że dopóki nie wepniemy isofixa, to pozostanie on wysunięty. Jest to ułatwienie, bo są foteliki, w których isofix się chowa pod naporem kanapy (kiedy próbujemy trafić w isofix) i trzeba się chwilę namęczyć, aby go wpiąć. W momencie zapięcia się zaczepów w isofix w samochodzie automatycznie rozpoczyna się proces dosuwania fotela do kanapy. Po dosunięciu fotelika do oparcia kanapy należy rozsunąć nogę podnosząc fotel do góry, aż poziomica pokaże dobry kąt.
Na koniec pozostaje tylko obrócić fotelik, zainstalować dziecko, ustawić pożądaną pozycję siedziska i można już się cieszyć bezpieczną podróżą ze swoim maluchem.

Czterolatek w BeSafe izi Twist
Czterolatek w BeSafe izi Twist

Cena

Cóż, ostrzegam, że będzie trochę drogo. Norwedzy się cenią, ale na plus marki działa wymiana powypadkowa fotelików.

Na początek foteliki będą w obniżonych cenach (przekreślona cena to ta regularna):

izi Twist B i-Size to koszt 2̶6̶5̶9̶ ̶z̶ł̶ 2329 zł

Twist i-Size to koszt 2̶2̶9̶9̶ ̶z̶ł̶ 1999 zł

izi Turn i-Size to koszt 2̶3̶9̶9̶ ̶z̶ł̶ (dostępny ok. grudnia) 2099 zł

Foteliki Besafe izi Twist oraz izi Twist B dostępne są w sieci sklepów eksperckich z fotelikami Tylem.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *