O wszystkim i o niczym

Bezpieczeństwo zimą – jak wybrać kask dla dziecka?

Dużo ludzi myśląc o bezpieczeństwie myśli pewnie standardowo – dom, rodzina, miłość, ale też nie dotykaj gorącego garnka czy uważaj bo spadniesz.

Kiedy ja myślę o bezpieczeństwie myślę wypadek, fotelik, pasy, odblaski, kask, opony, certyfikaty (sorry, takie już zboczenie zawodowe).

Dlatego dzisiaj zamiast pisać Wam o fotelikach (chociaż o tym też będą ze dwa zdania) napiszę Wam o kaskach narciarskich.

Zimą chętnie uprawiamy takie sporty, jak łyżwy czy narty. Wielu z Was wyjeżdża w góry, żeby dzieci mogły korzystać z największego dobrodziejstwa zimy, czyli śniegu (bo np. w Szczecinie śnieg to co najwyżej sztuczny…). Należy jednak pamiętać, że sporty zimowe, to też niebezpieczeństwo. Skoro latem zakładamy dziecku kask na rolki czy rower, to czemu ignorujemy kask zimą? Przecież upadek na łyżwach czy nartach może być bardzo niebezpieczny, kiedy uderzymy głową w twardą zmarzniętą ziemię.


Jak przygotować dziecko do zimowego wyjazdu?

Wyjeżdżając w góry warto pomyśleć o odpowiedniej odzieży dla siebie i dla dziecka. Warto zaopatrzyć się w odzież termiczną, a kurtki powinny być wodo- i wiatroodporne (dobre kurtki mają oznaczenia). Buty oprócz wodoodporności powinny także mieć podeszwę antypoślizgową. No chyba, że lubicie się co dwa metry wywracać. Zawsze z pewnym rozbawieniem obserwuję ludzi w adidasach czy kozaczkach, którzy ledwo idą po oblodzonych chodnikach 😀

Jeżeli zamierzacie tylko spacerować, to ciepła kurtka i dobre buty są właściwie wszystkim co potrzebujecie. Jeżeli jednak zamierzacie uprawiać sporty zimowe, to jeszcze nie skończyliście zakupów, poniważ do 16 roku życia jest obowiązek noszenia kasków.

Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich:

Art. 29. Osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.


Sprzęt z wypożyczalni?

Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oferują nie tylko narty i deski snowboardowe, ale można też w nich wypożyczyć kask i gogle. Ja akurat jestem osobą, ze względów bezpieczeństwa oraz higieny nie założy używanego kasku.

Dlaczego boję się o bezpieczeństwo w takim używanym kasku? Dlatego, że podobnie jak w kaskach motocyklowych czy rowerowych, kask narciarski po wypadku ulega uszkodzeniu i należy go wymienić na nowy (zupełnie jak fotelik). A taki używany kask może być po prostu w złym stanie.


Jak dobrać dziecku kask?

Przede wszystkim kask dobieramy indywidualnie do dziecka. Nie kupujemy go przez internet, bo kaski mają różne kształty i nie każdy może pasować. Podczas zakupów online nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Wzór i kolor bierzemy pod uwagę dopiero na koniec.

A teraz wyobraźmy sobie, że chcemy wypożyczyć kask, ale nie mają naszego rozmiaru i jesteśmy zmuszeni wziąć za duży… jak dla mnie zbyt duże ryzyko.

Aby kask spełnił swoją funkcję nie może być za ciasny, ani za luźny.

Obecnie dostępne kaski są regulowane, więc nie trzeba kupować nowego co rok – jeden starczy dziecku na kilka sezonów. Nigdy nie wybieramy kasku „na zaś”, czyli większego w nadziei, że posłuży dłużej. To jak z butami – nie kupujemy dwulatkowi rozmiaru 35 i nie czekamy aż do niego dorośnie. Jeżeli kask będzie za duży, to w momencie upadku (o który nietrudno na śniegu) nie spełni swojej roli.

Kaski powinny posiadać certyfikat CE EN 1077: 2007, który jest europejskim, narciarskim i snowboardowym standardem zaświadczającym, że kaski przeszły pomyślnie testy kolizyjne i punktowe. Określana jest maksymalna siła, jaką może wygenerować narciarz/snowboardzista i w ten sposób sprawdzana jest zdolność kasków do absorpcji uderzenia poprzez ich deformację.

Kaski dzielą się na rodzaje w zależności od metody ich wykonania. Najbardziej popularne są tzw. in mould, czyli mamy zewnętrzną skorupę i wewnętrzną warstwę pochłaniającą energię. Warstwa wewnętrzna wykonana jest z pianki EPS (rozpoznacie ją, bo jest czarna). W tanim kasku (takim z marketu) stosuje się po prostu zwykły styropian (biały). 

Nie nosi się kasku na grubą czapkę

Jest to zwyczajnie niewygodne, a w dodatku kask może się przesuwać czy nawet spaść. Wystarczy pod kask włożyć np. kominiarkę, jednak należy to uwzględnić podczas przymiarek. Konstrukcja kasku wystarczająco ochrania głowę nie tylko przed uderzeniami, ale i przed zimnem. Ponadto kaski posiadają też otwory wentylacyjne.

Upewnij się, że jest komfortowo

Podczas przymiarek dobrze byłoby założyć kask i postać w nim kilka minut ruszając głową. Upewniamy się wtedy, że nie odczuwamy żadnego dyskomfortu.
Bardzo ważnym momentem przymiarki kasku jest też sprawdzenie zapięcia. Musi być wygodne i nie uciskać, bo potem dziecko nie będzie chciało takiego kasku nosić. Zresztą dorosłym też będzie niewygodnie, jak zapięcie będzie boleśnie wbijać się w brodę.

Nie oszczędzaj na życiu!

Podobnie jak w przypadku fotelika samochodowego na kasku nie warto oszczędzać, jednak nie są to powalająco drogie rzeczy. Kupując kask dziecięcy można się spokojnie zmieścić w kwocie 200 zł, a pamiętajmy, że jest to zakup na kilka lat. Kaski dla dorosłych są droższe, jednak można trafić markowe kaski w dobrych cenach w sklepach typu Martes albo Go Sport.

Dobieramy gogle narciarskie

Szukając gogli wybieramy coś co ochroni nasze oczy przed ostrym słońcem, wiatrem oraz śniegiem. Niech gogle będą wygodne – zmierzmy je dokładnie i sprawdźmy czy dobrze dolegają do naszej twarzy. Niektóre modele są sztywne, ale istnieją też bardziej elastyczne.

Jedną z rzeczy, które bierzemy pod uwagę jest kolor szybki, jednak nie jest to kwestia wyglądu, a filtra, jaki posiadają gogle. Filtr określa poziom przepuszczalności światła, a to z kolei określa gdzie takich gogli będziemy używać.

SO – białe – nadają się do jazdy w nocy

S1 – bursztynowe/złote – do jazdy o zmierzchu lub w pochmurny dzień

S2 – żółte/pomarańczowe – lekkie zachmurzenie

S3 – brązowe/szare/niebieskie – dobre w słoneczny dzień

S4 – czarne – stosowane w bardzo słoneczny dzień, bądź wysoko w górach czy na lodowcu

Jeżeli Wy lub Wasze dzieci nosicie okulary, to musicie dobrać gogle tak, aby była możliwość założyć jedne na drugie. Gogle posiadają wtedy oznaczenie OTG, co jest skrótem od Over The Glass.


Gogle narciarskie dobiera się do kasku!

Kaski mają różne kształty, tak samo gogle i ten kształt musi się ładnie zgrać, aby obie rzeczy dobrze ze sobą współgrały.

Przede wszystkim nie powinno być dziury na czole – między kaskiem, a goglami. W taką szczelinę wpada zimne powietrze i odczuwamy dyskomfort.

Kolejną rzeczą na którą patrzymy przy dopasowywaniu kształtu gogli jest zaczep, który jest na kasku i służy przytrzymaniu gogli. Wygodne zapinanie tego zaczepu ułatwia funkcjonowanie na stoku, a dzięki niemu gogle nie zjeżdżają.

Należy też sprawdzić czy gogle np. nie uciskają w nos, bo po godzinie ich noszenia ból może być nie do zniesienia.

Wyborowi kasku i gogli, tak samo jak wyborowi dobrych butów czy fotelika samochodowego należy poświęcić trochę czasu. Warto bez nerwów wybrać się do sklepu i zrobić przymiarki, w końcu to zakup na lata.


Mam kask i co dalej?

Skoro macie już kask, gogle, ciepłą kurtkę i porządne buty, to jesteście gotowi do wyjazdu w góry.

Zanim jednak wyjedziecie sprawdźcie stan opon i ich ciśnienie, poziom wszystkich płynów w samochodzie itp. Możecie także zaopatrzyć się w takie rzeczy, jak chociażby latarka w samochodzie – zimą szybko robi się ciemno i może się przydać 😉

Pamiętajcie też o zasadach dotyczących pakowania bagaży, ustawiania pasów czy ustawiania świateł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *