O wszystkim i o niczym

Rodzina wielodzietna – o czym myśleć przy doborze fotelików?

Zmieszczenie dużej rodziny w samochodzie to nie lada wyzwanie. Wielu rodziców nawet nie myśli o małych samochodach, a od razu skupia się na czymś dużym i rodzinnym. I słusznie!

Mając dużą rodzinę powinniście szukać samochodu przestronnego, z dużą przestrzenią bagażową, ale także bez problemu mieszczącego foteliki Waszych dzieci. Często rodzice trójki dzieci wybierają samochody siedmioosobowe, bo skoro ich jest już 2+3, to gdzie miejsce dla np. babci lub innego pasażera?

Oto przykładowa lista samochodów rodzinnych:

 • Ford Galaxy
 • Opel Zafira
 • SEAT Alhambra 
 • Ford S-Max
 • Volkswagen Touran
 • Renault Grand Scenic
 • Citroën Grand C4 Picasso
 • Dacia Lodgy
 • Citroën C8
 • Chrysler Grand Voyager
 • Ford Tourneo Custom

Część rodziców wychodzi z założenia, że skoro polskie przepisy pozwalają jedno dziecko wozić bez fotelika, to znaczy, że jest to dobre rozwiązanie. Niestety to tak nie działa. Należy zawsze dążyć do jak najbezpieczniejszego rozwiązania, a nim są jednak foteliki.

A teraz zastanówmy się nad tym, jakie foteliki powinniśmy brać pod uwagę, jeżeli mamy trójkę starszych dzieci. Przede wszystkim powinny być niezbyt szerokie, więc odpadają modele, które rozszerzają się wraz ze wzrostem. Fajnie by było, jakby były trochę elastyczne, żeby dopasować się do kanapy. Tu z ratunkiem przybył BeSafe i ich model izi Flex, o którym już Wam nie raz pisałam, bo moje dziecko w nim jeździ.

BeSafe izi Flex
BeSafe izi Flex

O BeSafe izi Flex było już pisane tutaj:


Odwiedziła mnie Weronika z BudujacaMama.pl – mama trójki dzieci. Miałam jej pomóc wybrać pierwszy fotelik przodem dla najstarszej Zosi (6,5 roku, dotychczas jeździła w Klippan Century). Po dłuższej rozmowie stwierdziłyśmy, że może warto sprawdzić także opcje przyszłościowe, czyli zmieścić więcej fotelików przodem w jej samochodzie. W końcu wszystkie jej dzieci wyrosną kiedyś z RWF. Żeby było trudniej dorzuciłyśmy jeszcze czwarte dziecko, czyli mojego syna 🙂 No ale czwórka dzieci! Jak? Otóż da się, tylko trzeba chcieć i mieć do tego odpowiednie narzędzia 🙂

Najpierw musiałyśmy sobie odpowiedzieć na pytanie – które dziecko z której strony. To częste pytanie podczas moich rozmów z klientami. Niedawno miałam mamę trójki dzieci, która ma chory kręgosłup i totalnie nie wyobrażała sobie najmłodszego bąbla na środku. Nie byłaby w stanie go tam zainstalować i takie problemy też trzeba wziąć pod uwagę.

 BeSafe izi Flex i BeSafe izi Turn
BeSafe izi Flex i BeSafe izi Turn

To, które dziecko będzie z której strony ma znaczenie ze względu na bezpieczeństwo. Lepiej najstarsze mieć za kierowcą, bo jest najbardziej ogarnięte i nie wyskoczy na ruchliwą ulicę. Nie będę Wam jednak tutaj udzielała mądrych rad, bo rodzice trójki i więcej dzieci mogą mieć swoje wypracowane systemy na to „kto gdzie siedzi” (a to garaż wąski, a to dziecko numer 1 i 3 się biją jak są koło siebie itp.)

Kiedy już ustaliłyśmy kto gdzie siedzi przystąpiłyśmy do montażu w różnych samochodach. 

BeSafe izi Turn
BeSafe izi Turn

Trzy foteliki w kombi

Wydawało nam się, że będzie najtrudniej, a jednak trzy flexy weszły bez większego problemu, chociaż nie starczyło miejsca, żeby wpięły się w isofix. Na szczęście było szeroko, co pozwalało wygodnie zapinać dzieciom pasy, a i drzwi zamknęły się bez większego problemu.

3x BeSafe izi Flex w kombi
3x BeSafe izi Flex w kombi

Trzy foteliki w minivanie pięcioosobowym

Mając minivana można już wiele. Fajnie, jak ma trzy isofixy – wtedy każdy fotelik wpinamy i po problemie – nie musimy szarpać się z montowaniem fotelika dla najmłodszego dziecka na pasy.

Próbowałyśmy różne konfiguracje – RWF na środku albo z boku i w każdej konfiguracji fotele zmieściły się bez problemu. Udało nam się z powodzeniem umieścić trójkę dzieci na tylnej kanapie (najmłodsze tyłem w BeSafe izi Turn). Najstarsze dziecko usiadło już z przodu.

BeSafe izi Turn
BeSafe izi Turn

Co ciekawe – fotelik dla najmłodszej podróżniczki, czyli BeSafe izi Turn iSize jest obrotowy 360 stopni. Mimo, że obok stał fotelik przodem dla starszaka, to była możliwość jego wygodnego obrotu.

W samochodach, w których fotele się przesuwają można pokombinować z ich ustawieniem tak, żeby było najwygodniej ustawić foteliki.

BeSafe izi Turn
BeSafe izi Turn

O BeSafe izi Turn mogliście przeczytać tutaj:


Trzy foteliki w minivanie siedmioosobowym

BeSafe izi Turn
BeSafe izi Turn

Wydawać by się mogło, że posiadając siedmioosobowy samochód mamy z głowy wszystkie problemy, jednak nie do końca.

Przy samochodach siedmioosobowych warto spojrzeć w instrukcję, ponieważ w trzecim rzędzie nie każdy fotelik da się zamontować. Często się zdarza, że do trzeciego rzędu możemy wsadzić tylko foteliki przodem, więc lądują tam starsze dzieci.

Z punktu widzenia użytkowania samochodu nie jest to problem, bo starsze dzieci bez problemu tam wsiądą. To od nas jednak zależy czy będą wsiadać przez bagażnik czy normalnie drzwiami.

BeSafe izi Turn i BeSafe izi Flex
BeSafe izi Turn i BeSafe izi Flex
BeSafe izi Turn i BeSafe izi Flex
BeSafe izi Turn i BeSafe izi Flex

Podczas przymiarki mogliśmy przetestować najróżniejsze rozwiązania.

W jednym z nich dzieci wsiadały do trzeciego rzędu przez bagażnik, co jednak Weronika określiła jako niewygodne dla dzieci. Dlatego też najbardziej podobało się nam inne rozwiązanie. Jeden fotel został z samochodu wyciągnięty, aby cała czwórka mogła wygodnie dotrzeć do swoich fotelików.

BeSafe izi Turn i 3x BeSafe izi Flex

Na co zwracać uwagę?

Bardzo ważnym aspektem, który powinniśmy brać pod uwagę mając więcej dzieci jest właśnie model fotelika. Jeżeli wybierzemy za szerokie foteliki, to potem możemy mieć problem z dopasowaniem kolejnych modeli. Aby uniknąć dodatkowych wydatków w przyszłości powinniśmy o tym myśleć już od na początku naszej fotelikowej drogi wielodzietnej rodziny.

Kupując samochód warto myśleć o tym aby posiadał on nieależne fotele, a nie kanapę. Dobre by było, jakby siedzenia były wyposażone w isofixy, a obecność zaczepów top tether będzie dodatkowym atutem. Nigdy nie wiadomo jakie foteliki będziecie chcieli tam zainstalować.


Zobaczcie jak wyglądały przymiarki

Mamy dla Was przygotowany film, z którego dowiecie się więcej o tym na co zwracać uwagę przy montażu fotelika 15-36kg.


O modelach fotelików użytych w filmie można poczytać na stronie Tylem.pl:

http://www.tylem.pl/fotelik-besafe-izi-turn-i-size-obrotowy.html

http://www.tylem.pl/besafe-fotelik-izi-flex.html


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *