Fotele / testy / recenzje,  Foteliki obrotowe

Swandoo Marie – fotelik obrotowy – recenzja

Na rynek wchodzi Swandoo Marie – obrotowy 360 stopni model niezbyt znanej marki. Dlaczego więc odczuwam ekscytację na jego widok i dlaczego w ogóle zawracam sobie nim głowę? A dlatego, że Swandoo odwaliło kawał dobrej roboty!

Czymże jest marka Swandoo, której nazwa kojarzy mi się z łabędziem o babysharkiem? Swandoo ( doo doo doo doo doo doo) to firma austriacka, chociaż zespół Swandoo bardzo międzynarodowy.

Każdy fotelik tej marki nazywa się od jakiegoś noblisty, więc mamy już Alberta Einsteina, a teraz dochodzi jeszcze Marie Curie – Skłodowska. Ma być jeszcze siostra bliźniaczka Marie, o nazwie Curie – będzie to ten sam fotel, jednak będzie tylko tyłem (z Test Plus).

Marka posiada w swojej ofercie na tą chwilę jeden fotelik i jest to Albert – fotelik 0-13 kg z i-Size. Albert w testach otrzymał wysoką notę 5 na pasach oraz 4 na bazie. To bardzo dobrze świadczy o firmie, skoro robią swój pierwszy fotelik i od razu wbijają się szturmem w czołówkę najlepszych foteli dla noworodków. Oby tylko Marie pociągnęła tą dobrą passę!

Swandoo Marie
Swandoo Marie

Zacznijmy od kwestii technicznych…

Marie i-Size, to fotelik (jak większość obrotówek) do 18 kg. Według homologacji i-size R129/03 (jest to najnowsza wersja i-Size) jest od 40 do 105 cm wzrostu (od min. 15 miesięcy i 76 cm przodem).

Miałam przyjemność się nim bawić już na targach Kind und Jugend w Kolonii we wrześniu 2019.

Swandoo Marie i-Size - Fotelove Marta Istelska
Swandoo Marie z wkładką dla malucha

Swandoo Marie i-Size montuje się w samochodzie za pomocą isofix oraz nogi stabilizującej. Isofix zamiast guzika posiada sznureczek do pociągnięcia. Aby uniknąć sytuacji, w której np. siedzące obok dziecko pociąga go i wypina fotel wprowadzono blokadę – aby wypiąć fotelik z samochodu należy pociągnąć oba sznurki (przy obu isofixach) na raz. To bardzo ważne, żeby o tym pamiętać, bo ciągnąc za jeden sznurek jej nie wypniecie, a tylko się spocicie niepotrzebnie 🙂

Swandoo Marie i-Size - Fotelove Marta Istelska
Wypinanie isofixa w Swandoo Marie

Marie posiada fajnie zabudowany zagłówek i dodatkową osłonę od zderzeń bocznych o nazwie Side Impact Buddy (bardzo podoba mi się ta nazwa :D). Osłonę boczną montujemy zawsze od strony drzwi, więc jeżeli przepinamy fotelik na drugą stronę, bądź obracamy go przodem należy ją przepiąć.

Swandoo Marie i-Size - Fotelove Marta Istelska
Side Impact Buddy

Guzik do obrotu jest umiejscowiony po obu bokach fotela. Posiada zabezpieczenie przed niepowołanymi rączkami, więc, żeby go użyć należy go najpierw przesunąć, a potem wcisnąć. Przy odrobinie wprawy można fotelik obrócić jedną ręką, podczas gdy druga trzyma dziecko.

Marie i-Size to fotelik całkiem przemyślany. Posiada sporo ciekawych rozwiązań ułatwiających użytkowanie, które z pewnością przypadną do gustu rodzicom.

Swandoo Marie i-Size - Fotelove Marta Istelska
Swandoo Marie ma także możliwość jazdy przodem

Wkładka dla maluchów

Wkładka dla mniejszych dzieci (do 60cm) jes tak zaprojektowana, że śmiało można w tym foteliku wozić nawet mniejsze i niesiedzące pociechy. Oczywiście po przymiarce i sprawdzeniu czy wszystko pasuje.

Swandoo Marie obraca się pełne 360 stopni
Swandoo Marie i-Size - Fotelove Marta Istelska
Komfortowa wkładka dla najmniejszych dzieci

Magnesy w pasach

Magnesy przytrzymujące pasy i tym samym ułatwiające wsadzanie malucha do fotelika, to jedna z moich ulubionych funkcji w fotelikach. Coś na zasadzie „tak proste, a takie przydatne”. Swandoo Marie i-Size oczywiście tą funkcję posiada. Co więcej – posiada magnesy zarówno w naramiennikach, jak i nakładkach na bioderka, więc żadna część pasa nie wpada pod dziecko.

Swandoo Marie i-Size - Fotelove Marta Istelska
Magnesy w pasach ułatwiają wkładanie dziecka

Regulacja zagłówka

Zagłówek, tak jak w większości obecnie dostępnych foteli regulujemy razem z pasami. Większość producentów w instrukcji zapisuje w jakiej pozycji powinien się on znajdować. Tu mamy ułatwienie graficzne – na zagłówku jest oznaczony poziom, na jakim powinny mniej więcej znajdować się oczy dziecka. Dzięki temu nawet nieczytający instrukcji rodzic z łatwością zauważy, że coś jest niewłaściwie ustawione.

Swandoo Marie i-Size - Fotelove Marta Istelska
Zagłówek z widocznym poziomem oczu – dla tych rodziców, którzy są na bakier z czytaniem instrukcji
Swandoo Marie i-Size - Fotelove Marta Istelska
Czterolatka w Swandoo Marie

Regulacja wychyłu Swandoo Marie

No tu to ktoś poleciał po bandzie, bo Marie się wychyla naprawdę imponująco. Zobaczymy jak to wyjdzie na przymiarkach na tych piekielnych pochyłych kanapach, ale póki co testowałam go w Audi i zapowiada się to obiecująco. Ta część artykułu z pewnością będzie edytowana, kiedy popracujemy trochę z Marie i lepiej się poznamy 🙂


Płytkie boki

Marie w miejscu, w którym dziecko ma nogi fotelik ma dosyć płytkie boki. Takie rozwiązanie sprawia, że większemu dziecku będzie wygodnie siedzieć po turecku i układać nogi. Z kolei na wysokości barków oraz głowy dziecko jest dobrze chronione.

Swandoo Marie i-Size - Fotelove Marta Istelska
Siedzisko Marie jest obszerne, a jednoczneśnie mega funkcjonalne
Swandoo Marie i-Size - Fotelove Marta Istelska
I nogi się mieszczą bez problemu 🙂

Tapicerka i wentylacja

Tapicerka Marie ma elementy poprawiające wentylację siedziska, dzięki czemu dziecko będzie się mniej pocić. Ponadto sama skorupa fotela też jest wentylowana (posiada specjalne dziurki). Wszystkie te elementy wykonane są estetycznie, a cały fotelik wygląda mocno designersko.

Swandoo Marie - Fotelove Marta Istelska
Swandoo to nie tylko bezpieczeństwo, ale też design i tapicerki wysokiej klasy

Zdejmowanie tapicerki do prania jest dziecinnie proste, ale co ważne – jej nakładanie także. W zestawie z fotelikiem dostajecie specjalną łyżkę (jest ukryta z tyłu zagłówka), dzięki której możecie wygodnie wcisnąć tapicerkę na swoje miejsce.

Swandoo Marie - Fotelove - Marta Istelska
Schowek na łyżkę pomagającą założyć tapicerkę

Najsmaczniejsze zostawiłam na koniec…

System odprowadzający piasek, czyli nic innego, jak dziura w bazie fotelika. To sprawia, że jak piasek z butów wpadnie do wnętrza bazy, to… wypadnie dołem 🙂 Takie proste, a takie sprytne 🙂

Wymiana powypadkowa i gwarancja

Fotelik Swandoo Marie i-Size posiada standardową dwuletnią gwarancję, którą możecie wydłużyć do dożywotniej gwarancji, poprzez rejestrację na stronie swandoo.com/register-product

Ponadto fotelik posiada wymianę powypadkową.

Swandoo Marie i-Size - Fotelove Marta Istelska
6cio letnia gwarancja i wymiana powypadkowa dla zarejestrowanych użytkowników

Podsumowując, Marie to naprawdę ciekawy fotel. Szereg funkcjonalności sprawia, że korzystanie z niego to będzie czysta przyjemność nie tylko dla rodzica, ale i dla dziecka w nim jeżdżącego. Ponadto jest niesamowicie ładny i designerski, więc z pewnością nacieszy oko nawet najbardziej wybrednego rodzica.

Cena Swandoo Marie, to 2049 zł. 

Dostępny będzie w pięciu kolorach, które są do obejrzenia na oficjalnej stronie Swandoo.

Dostępność w Polsce – początek kwietnia.


O wszystkich nowościach na 2020 rok mogliście poczytać tutaj:

7 komentarzy

 • Gosia

  Witam, czy po testach dalej ocenia Pani fotelik bardzo dobrze? Zastanawiamy się nad kupnem tego fotelika do volvo v60 i kia ceed. Przymierzaliśmy go w sklepie i wyszło 42 stopnie. Czy to ok?

 • Ania

  Kupiliśmy, i niestety klekocze na nieruwnosciach podczas jazdy. Są luzy między bazą z fotelem, wg ekspedienta, pochłania to 30 % siły uderzenia i tak ma być. Nie przekonało mnie to. Czy Pani ma ten fotel i może sprawdzić, czy można nim poruszać na boki?

 • Marie 3

  U mnie także skrzeczy. Zarekamowalem, dostałem zamiennik – wygląda jak nowy, ale ma rysy pod spodem, w kubełku obrotowym. Pierwszy, kupiony wydaje z siebie tyle dziwiekow podczas jazdy, że skupić się nie da. Zamiennik , ten na chwilę, jest „nowszy” ale ma zepsuty port ISOFIX. Godzinę w deszczu chciałem to unwo zamontować. Nie da rady. Jadę do sprzedawcy, niech to magicznie uczyni. Jak nie to czekam dwa tygodnie na reklamowany produkt, bez możliwości jazdy z małą. Drugi raz bym nie kupił, chociaż obsługa serwisowa prima sort, no ale są rzeczy wazniejsze

 • Dorka

  Fotelik SWANDOO Maria 3 bo taki posiadamy jest najlepszym zakupem jaki mogliśmy dokonać. Fotelik spełnia wszystkie nasze oczekiwania , przede wszystkim wiemy że nasze dziecko jest w nim bezpieczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *