Foteliki obrotowe

Joie Spin / Joie iSpin foteliki obrotowe Joie – porównanie

Rodzice prawie codziennie rodzice pytają mnie o różnice między fotelikami Joie Spin oraz iSpin, ponieważ zyskują one coraz bardziej rosnącą popularność.
Marka Joie ma sporo fotelików w swojej ofercie, w związku z tym może to być dla rodziców mylące. Postanowiłam pomóc wszystkim, którzy nie rozumieją różnic między fotelikami obrotowymi Joie, w związku z tym spisałam wszystko w jednym miejscu.

Zacznijmy od tego ile mamy modeli do porównania, okazuje się, że mamy ich aż pięć! Są to:

  • Joie Spin
  • Spin Safe – nowość 2020
  • Joie iSpin
  • iSpin E – nowość 2020
  • iSpin Safe – nowość 2020
  • plus ekstra kolekcje Signature, które występują tylko w dwóch modelach – Spin i iSpin

Dla ułatwienia spiszę to w formie tabeli, żeby potem rozwinąć wybrane zagadnienia, abyście je dokładniej zrozumieli.
* wyróżnione pozycje są pogrubione, żeby było je lepiej widać

Cecha/MarkaJoie SpinJoie Spin SAFEJoie iSpinJoie iSpin EJoie iSpin SAFE
obrót 360 stopni / jazda tyłem i przodemtakNIEtaktakNIE
obrót 90 stopni / jazda tylko tyłemnieTAKnienieTAK
homologacjaECE R44 ECE R44 R129 / i-size R129 / i-size R129 / i-size
kategoria wagowa / wzrostowa0-18 kg 0-18 kg 40-105 cm / max 19 kgmax 19 kg 40-105 cm / max 19 kg
test ADAC / ocena za bezpieczeństwo3*brak4*brak brak
Test PlusnieTAKnienieTAK
wkładka dla małych dziecitaktaktakNIEtak
ochrona bocznanieTAKTAKTAKTAK
montaż isofixtak tak tak tak tak
regulacja zagłówka tak tak tak tak tak
regulacja wychyłu tak tak tak tak tak
kolekcja SignatureTAKnieTAKnienie
cena w złotówkach (styczeń 2020)9991199149913991499

Skoro już mamy tabelkę, to teraz omówmy niektóre z zaganień w niej zawartych.

Joie Spin SAFE oraz Joie iSpin SAFE

W 2020 roku Joie wprowadza dwa nowe foteliki – modele Spin SAFE oraz iSpin SAFE pozwalają wozić dziecko tylko tyłem. Jazda tyłem bez wątpienia jest bezpieczniejsza dla dziecka, jednak wielu rodziców woli opcję dwustronną. W modelach SAFE nie ma jazdy przodem do kierunku jazdy, dzięki czemu zaliczyły Test Plus. To jedyna różnica między nimi, a tymi bez dopisku SAFE. Miałam przyjemność oglądać je już na targach Kind und Jugend w Kolonii.

Joie Spin Safe
Joie Spin Safe na targach Kind und Jugend

Homologacja

Foteliki na bazie Spina posiadają „starą” homologację ECE R44, więc nadają się dla dzieci od 0 do 18 kg. W modelu Spin, zgodnie z prawem, od 9 kg dziecko może jeździć przodem. Oczywiście nie zalecam jazdy przodem w tym wieku, bo foteliki tyłem są bezpieczniejsze, o czym pisałam np. tutaj:

Model iSpin i jego odmiany posiadają homologację iSize, więc patrzymy na wzrost (40-105 cm), ale nie zapominamy o maksymalnej wadze dziecka (19 kg). W iSpin i iSpin E dziecko może jechać przodem od minimum 15 miesięcy / 76 cm, chociaż nie zalecam korzystania z tej funkcji w tym wieku (jak wyżej).

Funkcja obrotu w fotelikach Joie

Jak widać część fotelików obraca się o pełne 360 stopni, a inne jedynie o 90 stopni. Modele Spin SAFE i iSpin SAFE, czyli te modele, które (patrz tabela) obracają się o 90 stopni, posiadają Test Plus i pozwalają na jazdę tylko tyłem.

Pozostałe modele (Spin, iSpin, iSpin E) obracają się z o 360 stopni i blokują zarówno tyłem, jak i przodem. Oczywiście funkcja obrotu do boku jest po to, żeby zainstalować wygodnie dziecko. Nie wolno z niej korzystać w trakcie jazdy.

Funkcjonalność

Takie funkcje, jak obrót, regulacja zagłówka, regulacja wychyłu są niezmienne i posiadają je wszystkie foteliki obrotowe Joie. Jedną z tych różnic między fotelikami jest umiejscowienie guzików odpowiedzialnych za korzystanie z danej funkcji.

Guzik regulujący wychył jest zawsze w tym samym miejscu – od dołu fotelika, na wysokości kolan dziecka.

Guzik odpowiadający za obrót fotela w odmianach fotelika Spin znajduje się pod guzikiem regulacji wychyłu. Oznacza to, że kiedy zablokujemy fotelik w pozycji tyłem, to guzik będzie jakby pod nogami dziecka i dostęp do niego będzie lekko utrudniony.

Joie Spin 360
Joie Spin 360

Model iSpin i jego odmiany (iSpin SAFE i iSpin E) guzik do obrotu posiadają z boku fotelika. Jest to trochę bardziej wygodne w codziennym użytkowaniu.

Joie iSpin
Joie iSpin

Wszystkie odmiany iSpin posiadają też otwieraną ochronę boczną, której nie znajdziemy w foteliku Spin.

Nowość 2020 – Joie iSpin E

iSpin E to nic innego, jak zwykły iSpin, ale nie posiada wkładki dla małych dzieci. Kosztuje 100 zł mniej i chociaż fajnie jest zaoszczędzić, to nie popadajmy jednak w euforię. Są dzieci, np. niesiedzące, które tej wkładki potrzebują. Jeżeli doradca w sklepie mówi, że dla danego dziecka iSpin będzie lepszy, niż iSpin E, to nie żałujmy tych 100 zł.

Kolekcja Joie Signature

Kolekcja Signature, to premium wersja, jednak ta kolorystyka występuje tylko w modelach Spin i iSpin.

Modele w kolekcji Signature po pierwsze są bardziej designerskie – mają śliczną pikowaną szarą tapicerkę i brązową lamówkę. Dodatkowo w modelu iSpin zamontowano magnesy, do których przyczepiamy pasy, po to aby łatwiej instalować dziecko do fotelika. Magnesy to cecha, która w fotelikach mi się podoba, ponieważ po prostu ułatwia życie.

Joie iSpin
Joie iSpin

Każdy fotelik z kolekcji Signature posiada w zestawie letnią tapicerkę, więc modele z tej kolekcji są warte uwagi mimo wyższej ceny. Jest to fajne rozwiązanie – nie dopłacamy tylko do koloru, ale też coś dostajemy 🙂 Większość rodziców szuka na lato wkładek antypotowych, więc wybierając wersję Signature rozwiązujemy ten problem.

Ważne!

Na zakończenie przypomnę, że najważniejszą rzeczą podczas wybierania fotelika jest przymiarka. Aby mieć pewność, że fotelik idealnie pasuje, należy wybrać się do specjalistycznego sklepu i sprawdzić go w swoim samochodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.