Fotele / testy / recenzje,  Foteliki 9-36 kg

Foteliki 9-36 kg – co musisz o nich wiedzieć?

Rynek fotelików w kategorii wagowej 9-36 kg stale się rozrasta. Rozwiązania stosowane w modelach zapewniają im coraz lepsze oceny w testach bezpieczeństwa.

Zacznijmy jednak od tego, że żaden szanujący się ekspert od fotelików nie poleci fotelika 9-36 kg dla dziecka 9 kg. W takich fotelikach nie chcemy dziesięciomiesięcznych dzieci, bo te foteliki są przodem, a nie tyłem. O fotelikach tyłem powiedziano już chyba wszystko, więc pogadajmy o fotelach przodem.


Dla kogo fotelik 9-36 kg?

Foteliki 9-36 kg charakteryzują się tym, że do pewnego momentu dziecko jeździ w pasach pięciopunktowych (zazwyczaj jest to 18 kg, jednak są wyjątki – o tym niżej), a potem dalej jeżdżąc w tym samym foteliku jest już zapinane pasem samochodowym.

Pewnie zapytacie dla jakich dzieci jest taki fotelik. Wyobraźcie sobie takie sytuacje:

  • wasze dziecko jeździ w jakimś ̶g̶ó̶w̶n̶i̶e̶ kiepskim foteliku i kiedy się orientujecie w sytuacji, to ma już prawie 3 lata. Podbijacie do sklepu, sprzedawca sugeruje tyłem, wy krzyczycie, że nie ma opcji, bombelek tego nie zniesie i tu wchodzi 9-36 kg całe na biało
  • wasze dziecko jeździ sobie spokojnie w dobrym foteliku i w sumie jeszcze z rok i będzie się nadawało do kategorii 15-36 kg, ale drugie dziecko już nie chce jeździć w pierwszym foteliku i chcecie je przerzucić do fotelika starszaka. Ze względów ekonomicznych jednak nie chcecie ładować się w fotel tyłem, więc ponownie – kategoria 9-36 kg wchodzi cała na biało
  • szukacie fotelika do drugiego samochodu, ale – jak wyżej – lada moment będziecie dziecko przerzucać do 15-36 kg i w sumie głupio kupować fotelik do 18 kg, jak zaraz dzieciak wyrośnie – 9-36 kg to jest to czego potrzebujecie

Jak używać fotelika 9-36 kg?

Jeżeli chodzi o kategorię 9-36 kg, to większość z nich ma pasy pięciopunktowe do tych 18 kg. To oznacza, że NIE MOŻNA WOZIĆ W PASACH WEWNĘTRZNYCH FOTELIKA DZIECKA CIĘŻSZEGO.

Na dzień dzisiejszy (luty 2020) jest tylko kilka foteli, które mają możliwość dłuższego przewożenia w pasach wewnętrznych i są to:

  • Joie Bold – pasy do 25 kg
  • Nuna Myti – pasy do 19.5 kg
  • za chwilę premiera nowego Britax Advansafix i-Size – pasy do 22 kg

Reszta fotelików, m.in. Britax Advansafix IV R, Britax Evolva, Recaro Young Sport Hero, Maxi Cosi Titan Pro, GB Everna Fix – mają pasy wewnętrzne do 18 kg. Warto przeczytać instrukcję obsługi swojego fotelika i sprawdzić w jakich zakresach wagowych on działa.

Jeżeli dziecko przekroczy masę maksymalną dla uprzęży wewnętrznej powinniśmy przeczytać instrukcję. Zgodnie z tym co w niej znajdziemy musimy wymontować bądź schować pasy wewnętrzne i używać już pasów samochodowych. Jeżeli nie umiemy czytać instrukcji lub uznamy sprawę za zbyt skomplikowaną, to wizyta w sklepie specjalistycznym jest tym, co powinniście zrobić. Osoba znająca się na fotelikach przestawi Wam wszystko zgodnie ze sztuką i przystosuje fotelik do aktualnych gabarytów dziecka.

To bardzo ważne, żeby używać fotelika zgodnie z jego przeznaczeniem. Fotelik został sprawdzony i przetestowany w pewien konkretny sposób i nie powinniśmy dyskutować z inżynierami i „wiedzieć lepiej”.


Jakie są opcje montażu fotelika 9-36 kg?

Patrząc na dostępność modeli na rynku (stan na luty 2020) możemy podzielić montaż fotelików z kategorii 9-36 kg na dwa sposoby:

  • montaż na pasy (lub pasy + isofix) – takie fotele robią się już powolutku niszowe, bo każdy idzie w drugi sposób montażu
  • montaż na isofix + top tether – i tu się na chwilę zatrzymam. Niestety użytkownicy samochodów bez zaczepu top tether nie mogą takiego fotelika zakupić, bo zwyczajnie nie są w stanie go poprawnie zamontować w swoim samochodzie. Warto to sprawdzić, zanim sprawicie sobie taki fotelik, a potem będziecie kombinować gdzie ten pas zaczepić.

Podsumowując nie ma powodu, żeby demonizować foteliki 9-36 kg. Ok, nie jest to rozwiązanie dla każdego. Nie jest też dobre używanie ich od roczku aż do dwunastu lat. Jednak w pewnych konkretnych sytuacjach fotelik 9-36 kg jest dokładnie tym czego potrzebujecie!

Oczywiście mam tu na myśli dobre foteliki 9-36 kg, a nie rozwiązania za 229 zł z gazetki popularnego marketu.


A dlaczego nie fotelik 15-36 kg?

Wielu z Was może się zastanawiać dlaczego nie chcemy wsadzać młodszych dzieci do foteliki z ostatniej grupy (15-36 kg lub 100-150 cm wzrostu)? Przecież skoro dziecko waży 16 kg, to już można. Otóż niekoniecznie. O tym pisałam tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *