Relacje z targów

Targi Kids’ Time – Kielce – relacja 2020

Totalnie nie ściemniając stwierdzę, że tegoroczne targi nie były dla mnie jakimś wielkim zaskoczeniem. Od 3 lat jeżdżę na Kind und Jugend w Kolonii i to tam widzę wszystkie nowości. Kielce są dla mnie niejako odświeżeniem wiedzy i szansą na fajne szkolenia i ciekawe rozmowy.

W tym roku przed samymi targami brałam udział w trzech wydarzeniach:

1. Obrady jury konkursu Kids’ Time Star. W tym roku zostały jak zwykle przyznane trzy nominacje oraz jedna wygrana.
Nominacje otrzymały:
1. Avionaut MaxSpace (kategoria 15-36 kg)
2. Recaro Mako Elite (kategoria 15-36 kg)
3. BeSafe izi Twist B (kategoria 0-18 kg) – NAGRODA GŁÓWNA
( w zasadzie wszystkie mają homologację R129, czyli potocznie i-size, ale już piszę te wagi, żeby było wiadomo o co chodzi)

Dodatkowo w innej kategorii nominację dostała kurtka samochodowa Patulove

2. Konferencja BeSafe prowadzona przez trzech przemiłych Norwegów. Tu dowiedzieliśmy się wszystkiego o fotelikach obrotowych, bo model izi Twist będzie dalej rozwijany i w przyszłości dostanie nowe dodatkowe funkcje. Ponadto marka wprowadza nowe akcesoria oraz zaprezentowała plan rozwoju na najbliższe 3 lata.

Besafe izi Transfer
Besafe izi Transfer

3. Konferencja Avionaut na której można było posłuchać wielu ciekawych zagranicznych gości i dowiedzieć się m.in. o dalszym rozwoju homologacji R129, ale to temat na osobny artykuł.

konferencja Avionaut
konferencja Avionaut

Przejdźmy jednak do nowości. Większość z nich była opisana już po targach w Kolonii, o tutaj:

W Polsce jednak nie wszystkie marki się w tym roku wystawiały. Zabrakło m.in. Diono i Nuny. Ponadto w Kolonii premiery foteli były dla nas dosyć odległe, a dziś jesteśmy już o krok od nowości, a część z nich to nawet jest już w sprzedaży.

Zacznijmy może nie od fotelików. W tym roku co najmniej dwie marki wprowadzają urządzenia, dzięki którym nie zapomnicie dziecka z samochodu. Wiem, że brzmi to głupio, jednak takie wypadki się niestety zdarzają.

Cybex Sensor Safe
Cybex Sensor Safe

W 2019 roku Włochy wprowadziły nowe przepisy dotyczące fotelików. Nie będzie można posiadać fotelika bez urządzenia monitorującego obecność dziecka. Urządzenia te będą łączyć się z telefonem i np. kiedy pójdziemy do sklepu, a dziecko zostanie w samochodzie, to telefon zacznie dzwonić, że dziecko zostało. Obecnie takie urządzenie posiada już w swojej ofercie Cybex i nazywa się to Sensor Safe. 

Podobne urządzenie zaprezentowała marka Chicco – w formie nakładki na pas – oraz Besafe – w formie maty do fotelika Anti Abandon. Ten temat będę mocniej omawiać w najbliższym czasie.


Skoro już jesteśmy przy akcesoriach BeSafe, to wprowadzają oni jeszcze jeden gadżet, który nazywam żartobliwie „dziecko w torbie”. Oficjalna nazwa to izi Transfer, czyli tak po naszemu łatwe przenoszenie. Jest to specjalnie wyprofilowany „wkład” do fotelika. Chociaż wygląda rzeczywiście jak worek na dziecko, to w rzeczywistości jest to mega ciekawy gadżet. Przede wszystkim ułatwi życie użytkownikom BeSafe izi Twist B. Wadą tego fotelika było to, że nie było jak wyciągnąć z niego śpiącego noworodka bez budzenia go. Obecnie będzie można po prostu złapać za uszy tej torby i spokojnie przenieść malucha np, do gondoli.

Besafe izi Transfer
Martin Moe prezentuje izi Transfer
Besafe izi Transfer
Besafe izi Transfer

O samym BeSafe izi Twist B pisałam już tu:


Kolejnym gadżetem od BeSafe, choć niekoniecznie związanym z fotelikami jest nosidło. I tak, ja wiem, że wkładam teraz kij w mrowisko i wszystkie chustomamy dostaną zawału. Piszę o nim tylko z jednego powodu – nie jest wisiadłem. Jego konstrukcja pozwala zachować zaokrąglone plecy dziecka oraz pozycję „na żabkę”. Posiada certyfikat International Hip Dysplasia Institute. W sumie jedyną poważną wadą tego wynalazku jest to, że Norwedzy pozwalają w nim nosić dziecko przodem :/ Tak sobie myślę, że może u nich jest po prostu inna mentalność i tam to nie jest problemem, bo rodzice wiedzą co dobre, a w Polsce zaraz będzie to nadużywane. No nieważne, zostawiam to jako ciekawostkę, albo raczej pretekst do wstawienia tego słodkiego zdjęcia 🙂

Besafe Haven
Besafe Haven

Patulove

stoisko Patulove
stoisko Patulove

Polska marka Patulove w tym roku zaprezentowała kolorystykę poncz samochodowych na 2020 rok. Pojawiły się wiosenne warzywka, a na jesieni zobaczymy cudowne kurtki i tuliponcza w szyszki i listki.

Poncza jakie znamy znikają, zamiast nich będą poncza w wersji basic oraz premium. Basic będą takie po prostu zwykłe, bez udziwnień, natomiast premium to znane i kochane zwierzaczki w wersji z odpinanym kapturem.

Ponadto na lato szykowane są wkładki antypotowe, a w międzyczasie będzie nowa kolorystyka bluz.

Wiosenna kolekcja Patulove
wiosenna kolekcja Patulove

A teraz przejdźmy do fotelików.

BeSafe

Skoro już zaczęłam o marce BeSafe to tu dodam tylko info, że model izi Twist B wychodzi w nowej formie, która nazywać się będzie izi Twist BE. Różnica będzie taka, że wcześniej była po prostu poziomica, a teraz będą dodatkowo elektroniczne znaczniki. Poszczególne pola na wyświetlaczu będą zapalać się i przeprowadzać rodzica przez kolejne kroki. Dzięki temu praktycznie nie będzie możliwości źle zamontować tego fotelika, bo wszystko będzie musiało być na zielono.

Besafe izi Twist BE
Besafe izi Twist BE

Swandoo

stoisko Swandoo
stoisko Swandoo

Austriackie Swandoo pokazało lekko inną wersję fotelika Albert, o nazwie Albert Lite. Będzie on montowany na pas, a nie jak poprzednik na pas lub bazę. Cena 799 zł. Kolor – boski

Swandoo Albert Lite
Swandoo Albert Lite

Ponadto swoją polską premierę miała Maryśka, czyli Marie. O tej obrotówce już pisałam wcześniej i z niecierpliwością czekam aż wejdzie na rynek, co ma nastąpić za ok. miesiąc.

Swandoo Marie
Swandoo Marie

BabySafe

Polski BabySafe wprowadza dwie ciekawe nowości. Pierwszą jest Rhodesian. Jest to skorupa innego fotelika, który w testach otrzymał ocenę 3, tylko w odsłonie marki BabySafe. Fotelik będzie do 18 kg i będzie obrotowy. Koszt, to 999 zł i będzie dostępny wkrótce.

BabySafe Rhodesian
BabySafe Rhodesian

Drugą nowością będzie Westie. Ale to nie będzie taki Westie, jakiego znaliśmy dotychczas. Nowy Westie to fotelik obrotowy do 18 kg z homologacją i-Size. Najfajniejsze w nim będzie to, że będzie miał elektroniczną nogę, która łączy się z telefonem przez BT. Wskaźniki pokażą nam czy noga stoi poprawnie oraz czy pasy dziecka są zapięte, a dodatkowo aplikacja w telefonie pozwoli nam na monitorowanie dziecka. Wkrótce więcej informacji o tym fotelu.

BabySafe Westie
BabySafe Westie i-Size

Joie

Joie pokazało swoje obrotówki, o których w sumie też już pisałam, bo są już dostępne na rynku. Ponadto pokazali nowy fotelik Joie i-Traver, czyli kolejnego przedstawiciela fotelików z homologacją R129. Dostępny będzie prawdopodobnie w okolicy czerwca.

Joie i-Traver
Joie i-Traver
Joie i-Traver
Joie i-Traver

Recaro

W Recaro mnóstwo nowości, bo od kiedy zostali kupieni przez Artsanę zaprojektowali nie tylko nowe tapicerki, ale i sporo nowych foteli.

kolorystyka Recaro 2020
kolorystyka Recaro 2020

W ich ofercie znajdziecie zarówno nowy fotelik 0-13 kg, o nazwie Avan, jak i większe modele. Avan będzie montowany na bazę i potem na tą samą bazę zamontujecie kolejny model – Kio. Wszystko to oczywiście w homologacji i-Size oraz w trzech opcjach tapicerek – Core, Select i Prime.

Recaro Kio i Recaro Avan 0-13 kg
Recaro Kio i Recaro Avan 0-13 kg
Recaro Kio
Recaro Kio

Kolejną nowością jest Mako Elite, czyli fotelik od 100 do 150 cm wzrostu. Wygrał on prestiżową nagrodę IF Design Award, a w Kielcach zdobył nominację do Kids’ Time Star.

Recaro Mako Elite zachowuje to z czego słynie Recaro, czyli głośniki w zagłówkach, a jednocześnie zyskuje świetną wentylację siedziska oraz przedłużane siedzisko, żeby nogi miały dłużej podparcie. Więcej o nim z pewnością też napiszę, jak pojawi się na rynku. Ponadto Recaro od 2019 roku ponownie zagwarantowało rodzicom wymianę powypadkową i to sześcioletnią.

Recaro Mako Elite
Recaro Mako Elite
Recaro Young Sport Hero
Recaro Young Sport Hero

Cybex

Cybex w tym roku pokazywał nowe wózki, więc wybaczcie, ale mnie wózki nie interesują. Z fotelików została jedynie zaprezentowana cała seria Z. Trochę ciekawiej było w GB, bo tam pokazano ich trzy „ostatnie” foteliki, czyli Convy-Fix, Uni-All i Everna Fix. Przypominam, że Everna Fix otrzymała już ocenę 4 w ADAC.

Cybex seria Z
Cybex seria Z
nowości 2020 od GB
nowości 2020 od GB

Maxi Cosi

W Maxi Cosi było gorąco, bo pomijając Recaro to właśnie oni zaprezentowali najwięcej nowości.

Oczywiście największym zainteresowaniem cieszył się Coral. To ich nowy fotelik dla noworodków. Waży 4,55 kg, jednak to co go wyróżnia to wyciągany sztywny wkład o wadze 1,7 kg. Dzięki niemu możecie wyciągnąć noworodka i bezpiecznie przetransportować, jednocześnie nie wypinając całego fotelika z samochodu. Tego wkładu nie wepniecie na wózek, ale możecie go np. włożyć do gondoli.

Maxi Cosi Coral
Maxi Cosi Coral
Maxi Cosi Coral
Maxi Cosi Coral
Maxi Cosi Mica
Maxi Cosi Mica

Będą też inne foteliki dla noworodków, jak np. Marble – rozkładany na płasko oraz Tinca, która zdaje się zastąpi znanego od lat Citi.

Ponadto właśnie na rynek wchodzi nowa wersja Pearla Pro, czyli Pearl Pro 2 – różnica będzie taka, że będzie miał wkładkę dla mniejszych dzieci.

Będzie też fotelik dla starszych dzieci – Morion.

Po wszystkie nowości z Maxi Cosi odeślę Was do mojego wpisu z Kolonii i lecę dalej…

stoisko Maxi Cosi
stoisko Maxi Cosi

Britax

W Britaxie poza Advansafix i-Size nie było nic nowego z fotelików. Najważniejsze w nim jest to, że będzie miał pasy wewnętrzne do 22 kg oraz zielone prowadnice. Ponadto dostanie nakładkę na pas samochodowy, której używa się jak już dziecko wyrośnie z pasów wewnętrznych.

Britax Advansafix i-Size (po lewej) i Britax Advansafix IV R
Britax Advansafix i-Size (po lewej) i Britax Advansafix IV R

Niemiecki Britax pokazał też nową tapicerkę Graphite Marble (jest do niej dopłata)

Britax MaxWay Plus w kolorze Graphite Marble
Britax MaxWay Plus w kolorze Graphite Marble
Britax Graphite Marble

Podczas wizyty w Britaxie mieliśmy okazję uczestniczyć w krótkim szkoleniu z nowego Advansafix i-Size, które prowadził Mark Bennett. Po szkoleniu z fotelika odbyło się drugie – dla dociekliwych 🙂

szkolenie z Markiem Bennettem z Britaxa
szkolenie z Markiem Bennettem z Britaxa

Klippan

Fiński Klippan zaprezentował swoje topowe modele – Kiss 2 Plus, Klippan Century oraz Triofix Maxi.

stoisko Klippan
stoisko Klippan

Avionaut

Avionaut w tym roku nie tylko pokazał swój nowy fotelik MaxSpace 100-150 cm (R129) ale i Sky – fotelik do 125 cm wzrostu / 25 kg tyłem do kierunku jazdy (również R129).

Sky będzie montowany tylko tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasów samochodowych oraz pasów kotwiczących. Cena jeszcze nieznana, premiera wkrótce.

Avionaut Sky
Avionaut Sky
od lewej Avionaut Pixel, MaxSpace i Sky
od lewej Avionaut Pixel, MaxSpace i Sky

Concord

W Concordzie zaprezentowano nową kolorystykę oraz obrotowy fotelik Balance. Balance to tak naprawdę Gravity/Ikonic od Jane tylko pod inną marką.

Z niecierpliwością czekam aż Concord w końcu zaprezentuje jakiś nowy fotelik dla starszaków zgodny z R129.

kolorystyka Concord 2020
kolorystyka Concord 2020
kolorystyka Concord 2020
kolorystyka Concord 2020
Concord Balance
Concord Balance
Concord Balance
Concord Balance

Jane

Hiszpanie pokazali Groowy 0-36 kgY, fotelik który mnie zadziwia za każdym razem jak o nim pomyślę. Groowy jest na isofix do 18 kg tyłem, a później obracamy przodem i używamy aż do 150 cm wzrostu.

Jane Groowy 0-36 kg
Jane Groowy 0-36 kg

To by chyba było na tyle. Kolejne targi, to Kind und Jugend w Kolonii we wrześniu. Wtedy poznamy nowości na 2021 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *