Fotele / testy / recenzje,  Foteliki 9-36 kg

GB Everna Fix – fotelik 9-36 kg z 4 w ADAC

W kategorii 9-36 ciężko się wyróżnić, chociaż nie jest to niemożliwe. Producenci fotelików prześcigają się w dodawaniu do swoich produktów coraz to nowszych rozwiązań aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich produktów. Udało się to m.in. marce GB w ich foteliku GB Everna Fix.

Zacznijmy może od tego dla jakich dzieci jest to fotelik albo raczej dla jakich nie jest. Według homologacji jest on od 9 kg. Zanim zaczniecie na producencie wieszać psy muszę Wam uświadomić, że takie są europejskie przepisy, a właściwie homologacje, czy jak kto woli – atesty. Po prostu fotelik może dostać nalepkę np. 9-18 kg albo 9-36 kg i nic z tym nie zrobimy.

O fotelikach 9-36 kg pisałam już tutaj:

Wracając do Everny – mamy fotelik 9-36 kg, czyli w grupie 1/2/3.

Testy GB Everna Fix

W październiku 2019 roku ADAC opublikował wyniki testów, w których Everna Fix zdobyła ocenę 4 za bezpieczeństwo.

Warto tu zaznaczyć, że za zderzenia boczne otrzymała notę 5, co jest świetnym wynikiem.

Tym samym GB Everna Fix trafiła do czołówki foteli w tej grupie wagowej, będąc jednocześnie modelem dosyć świeżym.

GB Everna Fix testy
GB Everna Fix ADAC
GB Everna Fix testy
GB Everna Fix OEAMTC

Funkcjonalność

Fotelik GB Everna Fix oprocz bezpieczeństwa wyróżnia na pewno funkcjonalność i design. Tapicerka jest fenomenalna, ale jest coś co szczególnie polubiłam. Jest to oczywiście odchylany zagłówek, który jest patentem wykorzystywanym jedynie w fotelikach GB oraz Cybex. Na czym to polega? Otóż oprócz zwykłej funkcji odchylania siedziska do spania, którą, Everna daje rodzicom także możliwość odchylenia samej głowy. 

GB Everna Fix charakteryzuje się głębokim, dobrze zabudowanym siedziskiem oraz dodatkowymi osłonami bocznymi. Gołym okiem widać, że konstruktorzy tego modelu skupili się nie tylko na wygodzie i designie, ale i na bezpieczeństwie.

GB Everna Fix
Głębokie siedzisko fotelika GB Everna Fix
GB Everna Fix
L.S.P. System, czyli osłona boczna

Z dodatkowych funkcjonalności mamy szlufki na pasy, dzięki którym łatwiej instalować dziecko do fotelika. Osobiście wolę magnesy, bo jednak szlufki są lekko wkurzające – komu chce się tam wtykać klamrę pasa, jak walczymy z dzieckiem, bo akurat nie ma ochoty wejść do fotelika?

GB Everna Fix  pasy
Szlufka na pas
GB Everna Fix
Szlufki na pasy ułatwiają życie, chociaż preferuję magnesy

Montaż GB Everna

Sam montaż Everny jest banalnie prosty, ale… Potrzebujecie do niego isofixa oraz zaczepu top tether. Jak już je macie, to wpinacie fotelik w isofix, a pas top tether zaczepiacie o odpowiedni uchwyt w waszym samochodzie. Na ogromną pochwałę zasługuje sygnalizator top tether – zazwyczaj jest to po prostu zielone pole/przełącznik – wielu rodziców je ignoruje i ma pas top tether zbyt luźno. Everna ma sygnalizator dźwiękowy i dopóki pas nie zostanie poprawie naciągnięty, to fotelik będzie pikać. Jeżeli coś się poluzuje sygnalizator też wam o tym powie. Świetny patent!

GB Everna Fix
Montaż na isofix i top tether

Pasy wewnętrzne są w foteliku Everna do 18 kg (jak w większości modeli), następnie musimy dziecko zapinać już pasem samochodowym.

To bardzo ważne, żeby używać fotelika zgodnie z jego przeznaczeniem i nie manipulować ani z montażem, ani z używaniem danego modelu! Skoro pasy, są do 18 kg, to do 18, a nie 20!

Fotelik powinien wystarczyć dziecku do końca jego fotelikowej przygody.

Pamiętajcie, że w razie jakichkolwiek problemów możecie zapytać o radę w sklepie lub przeczytać instrukcję. Albo napisać do mnie. Ważne, żeby samemu nie kombinować!

GB Everna Fix kosztuje (stan na luty 2020) 1049 zł

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *