Fotele / testy / recenzje,  Foteliki obrotowe

Nuna Prym – fotelik obrotowy 360 stopni

Nowy model Nuna Prym pierwszy raz zobaczyłam na targach Kind und Jugend w Kolonii i była prezentowana jako nowość na 2020 rok. Generalnie to taki Rebl Plus na sterydach, w sensie tak samo fajny, a jednak podrasowany.

Nuna Prym
Prym, to nowy fotelik holenderskiej marki Nuna

Zacznijmy od tego, że od czasu pierwszego Rebla wszystko tutaj ewoluowało w dobrym kierunku. Teraz w nowym foteliku holenderskiej marki Nuna mamy już chyba najbogatszą wersję, jaką możemy sobie wyobrazić.

Najważniejsze cechy Nuna Prym

Fotelik ten montujemy za pomocą isofix oraz nogi stabilizującej. Nie ma możliwości montażu jej na pasy samochodowe.


Zakres użytkowania

Nuna Prym jest fotelikiem obrotowym 360 stopni w homologacji i-Size od 40 do 105 cm. Zalecana maksymalna waga, to 18 kg.

W tym foteliku mamy możliwość jazdy tyłem w pełnym zakresie wagowym fotela, a przodem odwrócić możemy dopiero od 15 miesięcy / 76 cm. Oczywiście zalecam wożenie tyłem najdłużej, jak się da.

Nuna Prym zakres użytkowania
Zakres użytkowania

Fotelik posiada blokadę jazdy przodem – specjalny przełącznik informuje nas o tym, że przodem możemy wozić dziecko dopiero od 15 miesięcy.

Nuna Prym blokada obrotu
Blokada obrotu

Magnesy w pasach

Kolejną rzeczą, która na stałe zostaje już z tym modelem, są magnesy w pasach. Dzięki temu rozwiązaniu wsadzając dziecko do fotelika pasy przeszkadzają i nie wpadają pod dziecko. Moim zdaniem te magnesy powinny być zamontowane wyżej, jak np. w modelu GB Vaya lub BeSafe izi Turn, jednak sama ich obecność i tak działa na plus w tym modelu. Na zdjęciu magnesik jest tam, gdzie kropka na tapicerce.

Nuna Prym magnesy na pasy
Magnesy na pasy

Ochrona boczna

Nuna Prym, w przeciwieństwie do poprzednika posiada otwierane SIPy. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dziecka podczas zderzeń bocznych. Co ważne – SIP otwiera się automatycznie, kiedy instalujemy dziecko do fotelika. Dzięki temu nie ma możliwości, że rodzic zapomni o ich otwarciu.


Funkcja obrotu

Guzik służący do obrotu fotela został w „starym” miejscu – na skorupie poniżej nóg dziecka. Guzik przemieszcza się razem z obrotem fotela, więc jak fotelik jest tyłem, to znajdziemy go od strony oparcia kanapy.

Nuna Prym guzik obrotu
Przycisk odblokowujący fotel

Wkładki dla maluszków

Nuna Prym wyposażony został w nowe wkładki dla noworodków. Na największą pochwałę zasługuje wkładką pod pupą dziecka, która wcześniej była dosyć twarda, przez co ciężko było ją dopasować. Obecnie jest mięciutka i o wiele bardziej praktyczna. Czy jednak jest sens wsadzać w ten fotelik noworodka? W mojej opinii jest to dosyć karkołomne i ten fotelik raczej powinno się traktować jako fotelik dla dziecka kilkumiesięcznego (ze względu na fajne wkładki – niekoniecznie siedzącego).

Nuna Prym wkładki dla noworodków
Wkładki dla noworodków

Po wyjęciu wkładek dla maluszka otrzymujemy jedno z najbardziej przestronnych siedzisk w tej kategorii fotelików. Boki siedziska oraz zagłówek są dobrze zabudowane, a jednocześnie dziecko w środku ma sporo przestrzeni dla siebie.

Nuna Prym posiada przestronne i dobrze zabudowane siedzisko
Nuna Prym posiada przestronne i dobrze zabudowane siedzisko

Regulacja wychyłu

Nuna Prym posiada 7 pozycji regulacji wychyłu oraz sporą ilość miejsca na nogi dla dziecka, kiedy jedzie tyłem do kierunku jazdy. Pamiętajmy, że w pozycji leżącej – na zdjęciu poniżej – miejsca na nogi jest zawsze mniej, niż w siedzącej.

Nuna Prym to także 7 pozycji regulacji wychyłu
Nuna Prym posiada 7 pozycji regulacji wychyłu

To, co ją wyróżnia spośród innych fotelików, to podnóżek, którego może używać dziecko jadące przodem do kierunku jazdy.

Nuna Prym przodem posiada podnóżek
Nuna Prym przodem posiada podnóżek

Letnia tapicerka gratis

Dodatkowo do fotelika Nuna Prym otrzymujemy w komplecie drugą – letnią – tapicerkę. Możemy jej używać właśnie latem, żeby dziecko się nie pociło – co w połączeniu z wentylowaną skorupą daje dobry efekt. Możemy ją też traktować jako zapasową tapicerkę w razie „wpadki”.


Osobiście markę Nuna uwielbiam za kilka rzeczy:

  • przestronne siedziska, idealne dla większych dzieci
  • niesamowicie dobra jakość tapicerek
  • mimo tego, że ich fotele są dosyć kanciaste, to są tak zaprojektowane, że wcale nie przytłaczają i nie wydają się toporne, a wręcz dają poczucie przytulności
Nuna Prym
Nuna Prym i-Size 40-105 cm

Nuna Prym, to koszt 2199 zł. Na dzień dzisiejszy (marzec 2020) nie posiada testów ADAC. Poprzednik – Nuna Rebl Plus posiada ocenę 4. Z kolei Nuna Norr (wersja tylko tyłem, bez opcji przodem) posiada ocenę 4 oraz Test Plus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *