O wszystkim i o niczym

Kask rowerowy – jak wybrać i nosić?

Piękna pogoda sprzyja wycieczkom rowerowym. Dbając o bezpieczeństwo swoje oraz dziecka trzeba zaopatrzyć się w kask rowerowy. Jednak sam kask, to nie wszystko. Trzeba go prawidłowo dobrać oraz założyć, po to, aby jak najlepiej spełniał swoją rolę (zupełnie, jak fotelik samochodowy!)

Na co zwracamy uwagę?

Konstrukcja kasku

Kaski na narty czy rolki typu „orzeszek”, mają konstrukcję chroniącą potylicę podczas wywrotek. Wypadki rowerowe to w dużej mierze loty „do przodu”, np. przez kierownicę, dlatego kaski rowerowe są wydłużone z przodu, aby chronić twarz, a dodatkowo mocno zabudowane z tyłu.

Większość kasków jest teraz konstukcji in-mould. Polega to na tym, że mamy już konstrukcję kasku i wstrzykujemy do niej spieniony polistyren, tak, że finalnie kask tworzy jedną całość. Ja wolę takie konstrukcje, niż te, gdzie część wewnętrzna i zewnętrzna są od siebie oddzielone (to chyba raczej tańsze kaski).

Kask rowerowy powinien chronić twarzoczaszkę oraz potylicę
Kask rowerowy powinien chronić twarzoczaszkę oraz potylicę

Wygoda

Wygoda przy wyborze kasku rowerowego jest kluczowa. Jeżeli kask będzie niewygodny, to jego użytkowanie będzie niekomfortowe. Ja wybieram kask w taki sposób, że mierzę różne, bo niektóre już przy założeniu uciskają (mam taką niefortunną głowę). Kiedy znajdę taki, który mi wstępnie odpowiada – chodzę w nim po sklepie przez kilka-kilkanaście minut, aby upewnić się, że nie gniecie.

Kask na rower powinien być także wentylowany (bo jeździmy latem) oraz mieć wygodną wyściółkę – w końcu będziemy w nim spędzać sporo czasu.

Przymiarka kasku rowerowego

Przymiarka, to najważniejsza rzecz, jaką musimy zrobić przed zakupem kasku rowerowego. Jak to zrobić?

  1. załóż kask na głowę i dostosuj pokrętłem z tyłu – upewnij się, że cię nie uwiera. Kask to nie buty – nie „rozbije” się. Jeżeli od początku gniecie – szukaj dalej.
    WAŻNE – załóż go poprawnie – o tym przeczytasz niżej
  2. zapnij pasek od kasku i wyreguluj go
    WAŻNE – pasek powinien dobrze trzymać kask na głowie, tak, aby się nie przemieszczał (nie spadł z głowy w trakcie wypadku), ale nie powinien nas dusić.
    U dziecka możemy sprawdzić to tak, że pasek powinien pozwalać dziecku na swobodne mówienie (można kazać powiedzieć mu „O”), jednak nie powinien mieć za dużo luzu (podczas otwierania ust luz powinien znikać)
  3. podczas regulacji pasków sprawdź czy te boczne nie uciskają oraz czy idą poprawnie – muszą kończyć się pod uchem i nie być zbyt luźne, bo wtedy nie trzymają kasku
  4. spędź w nim kilkanaście minut w sklepie, aby sprawdzić wygodę

Dopiero na koniec oceń walory estetyczne kasku, znaczy się kolor 🙂 przecież wiadomo, że kolor ma znaczenie 🙂

Można zwrócić uwagę na takie cechy kasku, jak elementy odblaskowe czy możliwość zamontowania lampki. Są to detale, ale dla niektórych są ważne.

Wybierając kask rowerowy możesz też dopytać obsługę w sklepie o wymianę powypadkową. Ja kupiłam kask, który taką opcję posiada i przy wypadku w 1 roku użytkowania za nowy kask płacę mniej.

Co do wypadków, to mam nadzieję, że nie muszę tego tłumaczyć, ale tak PO WYPADKU KAŻDY KASK WYMIENIAMY NA NOWY! Kask w trakcie wypadku ma przejąć na siebie energię uderzenia i ochronić Wasz jakże cenny mózg!

Zobaczcie jak działa kask na tym filmie:

Jak poprawnie nosić kask?

Słabo mi, jak widzę ludzi w źle założonych kaskach. O dziwo są to głównie dzieci. Problem wynika chyba z niewiedzy rodziców (kupują i zakładają kask, bo tak trzeba, a nie tak jak trzeba).

Kask rowerowy nie może być nałożony tak, że jego czubek wskazuje niebo, a my mamy na wierzchu pół czoła. Jeżeli założymy kask w ten sposób, to w momencie wypadku spadnie nam on po prostu z głowy. Drugim najczęściej popełnianym błędem są luźne paski od kasku, przez co przy byle hamowaniu spada on z głowy lub przekrzywia się.

Niepoprawnie nałożony kask - czoło na wierzchu, luźne paski
Niepoprawnie nałożony kask – czoło na wierzchu, luźne paski

Kask nosi się tak, że między brwiami, a brzegiem kasku powinno być 1-3 cm. Dopiero, kiedy założymy kask poprawnie możemy go zapiąć i upewnić się, że paski dobrze okalają ucho.

W poprawnie dobranym i założonym kasku będziemy bezpieczni podczas rowerowych eskapad.

Poprawnie założony kask, to 1-3 cm od brwi do kasku
Poprawnie założony kask, to 1-3 cm od brwi do kasku

Oczywiście nie zapomnijcie o takich rzeczach, jak odblaski i regularny serwia roweru! Tu chodzi o bezpieczeństwo!


Zobacz także…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *