O wszystkim i o niczym

Wkładki antypotowe do fotelików

Upały doskwierają wszystkim. Problem jednak jest taki, że małe dzieci – które nie mówią – nie potrafią nas poinformować, że jest im gorąco. Maluchy wszystko sygnalizują płaczem, a rodzic nie zawsze wie czy dziecko jest głodne, ma pełną pieluchę czy jest mu gorąco. W walce z upałami pomagają wkładki antypotowe oraz chłodzące. Pokażę Wam najpierw różnice między nimi.

Wkładka antypotowa

Ma za zadanie nie zmniejszyć potliwość (nie sprawia, że dziecko przestaje się pocić), a sprawić, że pot da radę odparować i dziecko nie będzie mokre. Wkładki antypotowe składają się z warstwy o strukturze plastra miodu, który pełni rolę dystansu między dzieckiem, a fotelikiem (czy wózkiem) oraz warstwy materiału, która dodatkowo wspomaga odprowadzanie wilgoci. Takie wkładki mogą być zamontowane w foteliku cały czas.

wkładka antypotowa do fotelika
Działanie wkładek antypotowych na przykładzie Aeromoov

Wkładka chłodząca

Wkładka chłodząca posiada specjalny żel, który pod wpływem ciepła ciała zaczyna oddawać chłód. Taka wkładka nie działa cały czas, a kilka godzin – potem żel musi się zregenerować (można ten proces przyspieszyć wkładając go do lodówki). Minusem jest fakt, że takiej wkładki nie można zostawiać w nagrzanym samochodzie, bo żel ulegnie zniszczeniu.


Wkładki antypotowe występują w różnych rozmiarach pasujących do różnych fotelików. O działaniu wkładek opowiadałam tutaj:


Rodzaje wkładek antypotowych

Aeromoov

Konstrukcja plastra miodu połączona z warstwą bawełny organicznej (ok. 120 zł)

Aeromov jest w Polsce znana od dawna, a dzięki tym wkładkom mnóstwo dzieci jeździ komfortowo. Używałam jej wcześniej dla syna, a teraz używam wersji dla dorosłych w swoim samochodzie.

wkładka antypotowa aeromoov
Aeromoov

Kuli-Muli

Konstrukcja plastra miodu połączona z warstwą tkaniny tencel. Tencel ma właściwości oddychające, dlatego świetnie sprawdza się latem. (ok. 150 zł)

Obecnie używam jej dla mojego syna, bo świetnie pasuje do fotelika BeSafe izi Flex.

wkładka antypotowa kuli muli

Simply Wool

Konstrukcja plastra miodu połączona z warstwą wełny merino. Ta wkładka wyróżnia się na tle innych zastosowaniem tkaniny merino, która ma ogromne właściwości nie tylko antypotowe, ale też antybakteryjne. (ok. 250 zł)

Generalnie im tkanina ma lepsze właściwości antypotowe, tym lepiej. Niektórzy rodzice używają pieluszek bambusowych zamiast wkładek (pieluszki są przy okazji tańsze, niż wkładki). Różnica jest taka, że używając pieluszki pot zostaje pochłonięty, jednak dalej zostaje pod dzieckiem. Obecność struktury plastra miodu sprawia, że pot odparowuje i kanalikami zostaje wyprowadzony spod dziecka, dlatego dziecko jest mniej mokre.

Wkładka chłodząca Bebefolie

Bebefolie do fotelików to nowy produkt, wcześniej na rynek weszła wkładka Bebefolie do wózków. Specjalnie skonstruowany kształt wkładki sprawia, że pasuje ona do różnych fotelików. Kosztuje ok. 215 zł, więc cenowo nie odbiega od wkładek antypotowych. Należy jednak pamiętać, żeby nie zostawiać jej w rozgrzanym samochodzie, aby jej nie zniszczyć.

Zasadę działania maty wyjaśnia poniższy film:

Oczywiście w upały pamiętajcie o ubieraniu dzieci w przewiewne ubrania, zakładajcie czapki, smarujcie kremami z filtrem i podawajcie dzieciom dużo wody!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *