O wszystkim i o niczym

Błędy podczas użycia fotelików samochodowych – badania

Podczas używania fotelików samochodowych można popełnić sporo poważnych błędów. Najczęstszymi okazują się być luźne pasy, ale nie tylko – takie błędy w momencie zdarzenia drogowego mogą zadecydować o tym czy dany fotelik w prawidłowy sposób ochroni dziecko.

Zapraszam do zapoznania się z wynikami badań błędów popełnianych podczas montażu fotelika i dziecka w nim. Na potrzeby badań sprawdzono 1076 dzieci w fotelikach samochodowych z różnych grup wagowych, a wyniki przedstawiono w formie procentowej.

Źle zapięte pasy w fotelikach 0-13 (grupa 0/0+)

Spośród skontrolowanych fotelików samochodowych, najczęstszym niewłaściwym użyciem był luz pasa (aż 24,8%). Zaobserwowano również, że w prawie 15% przypadków, w których na przednim siedzeniu pasażera zamontowano fotelik dziecięcy, poduszka powietrzna pasażera nie została wyłączona.

Luźne pasy – 24,8%
Nieużyta prowadnica pasa – 19,3%
Zamieniony pas biodrowy z barkowym – 16,6%
Źle ustawiona rączka/pałąk – 9,7%
Skręcony pas – 7,6%
Inne – 22,1%

Źle zapięte pasy w fotelikach z grupy 1 (9-18 kg)

W kategorii fotelików samochodowych dla maluchów zdecydowanie najczęstszym błędem był luźny pas 49,3%. Z tych przypadków 63% zostało sklasyfikowanych jako duży luz, 26% jako umiarkowany, a 11% jako niewielki. 

Luz pozostawiony na pasie trzymającym dziecko grozi bardzo poważnymi konsekwencjami w przypadku zdarzenia drogowego, dlatego od lat powtarzamy, że zapinamy pasy tak mocno jak kochamy swoje dziecko.

Luźne pasy – 49,3%
Skręcone pasy – 12,9%
Nieużyta prowadnica pasa – 10,2%
Klamra pasa nieuzta lub niewłaściwie użyta – 4,4%
Brak zabezpieczenia fotelika przed rotacją – 4%
Inne błędy – 19,1%

Źle zapięte pasy w fotelikach z grupy 2/3 (15-36 kg)

Wśród urządzeń dla starszych dzieci, takich jak foteliki samochodowe lub poddupniki zaobserwowano wiele różnych błędów, z których każdy występował rzadko.

Koc pod fotelikiem – 11,4%
Rozwiązanie wymyślone przez rodzica – 11,4%
Fotelik koliduje z zagłówkiem w samochodzie – 11,4%
Niedopuszczalna pozycja fotelika – 5,7%
Fotelik uszkodzony – 5,7%
ISOfix wpięty tylko z jednej strony – 5,7%
Inne błędy – 48,6%

O badaniach

GDV (Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft) zbadało rzeczywistą częstotliwość i powagę błędów podczas montażu fotelików samochodowych. Badania terenowe prowadzono od czerwca 2016 r. do czerwca 2017 r. W tym okresie przebadano 1076 dzieci w samochodach na większych obszarach Berlina i Monachium, a także w miastach oddalonych (np. Lipsk, Poczdam, Augsburg, Rosenheim). Główne lokalizacje zbierania danych znajdowały się w pobliżu centrów handlowych (38,4%), obiektów rekreacyjnych (31,6%), przedszkoli (17,3%) i supermarketów (7,9%).

Spośród 1076 zbadanych przypadków 34 dzieci nie były zabezpieczone w foteliku dziecięcym. W 472 przypadkach dzieci siedziały na foteliku należącym do kategorii poddupników lub fotelików 15-36 kg (grupa 2/3). Spośród tych 472 przypadków błędy zaobserwowano w 35.

372 dzieci siedziało w fotelikach samochodowych dla maluchów (grupa 1), a błędy zaobserwowano u 225.

W 198 spośród wszystkich zaobserwowanych przypadków dzieci siedziały w foteliku samochodowym 0-13 kg (grupa 0/0 +), a 145 z nich miało błędy montażowe.

Można z tego wyciągnąć wnioski, że najwięcej błędów popełnianych jest w fotelikach, które posiadają wewnętrzne pasy trzy- lub pięcio-punktowe. Z kolei najmniej błędów rodzice popełniają w fotelikach, w których dzieci przypinane są już pasem samochodowym.

Źródło badań: Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft e.V./ Unfallforschung der Versicherer [German Insurers Association/ Insurers Accident Research]. „Use of child restraint Systems – Compact accident research“ (October 2018)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *